Jak uchronić się przed pleśnią i zarodnikami? Te cztery rośliny mogą ci w tym pomóc

Za oknem coraz chłodniej co zwiastuje nadejście zimy. Coraz niższa temperatura na zewnątrz sprawia, że w pomieszczeniach, które nie mają dobrej wentylacji, może pojawiać się wilgoć i pleśń, a to może być przyczyną wielu chorób. Jak się przed nimi chronić? Z pomocą mogą przyjść nam rośliny, które nie tylko wzbogacą wnętrze, ale znacząco poprawią stan powietrza.

Pleśń, która wraz z nadejściem zimy może pojawiać się w naszych domach, jest spowodowana w głównej mierze nadmiarem wilgoci w powietrzu. Najbardziej narażone są pomieszczenia takie jak łazienki, w których jest ciepło i mokro. Aby skutecznie kontrolować wilgoć i wilgotność powietrza, można do tego celu wykorzystać rośliny. Ci cisi pomocnicy zredukują wilgoć, poprzez zdolność do absorbowania rosy i mgły, a także oczyszczą powietrze, dzięki swoim naturalnym właściwościom filtrującym. Jednocześnie rośliny sprawią, że każde wnętrze stanie się przytulniejsze i bardziej przyjazne dla oka.

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Sprawdź, które rośliny najlepiej sprawdzą się dla danego pomieszczenia. Dowiedz się także, w jakim miejscu będą najlepiej rosnąć i jak je pielęgnować.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Skrzydłokwiat jest naturalnym oczyszczaczem powietrzSkrzydłokwiat jest naturalnym oczyszczaczem powietrz fot. unsplash

Skrzydłokwiat lubi cień i dużą wilgotność, jest więc idealną rośliną do pomieszczeń, które są podatne na rozwój pleśni. Roślina nie potrzebuje bezpośredniego światła słonecznego do rozwoju, a wilgoć pobiera poprzez swoje liście. To nie jedyna jej zaleta. Skrzydłokwiat jest także naturalnym filtratorem powietrza. Liście rośliny pochłaniają zanieczyszczenia, które wchłaniane do podłoża są neutralizowane przez działanie mikroorganizmów glebowych. Należy jednak pamiętać, że aby liście spełniały swoje funkcje, muszą być utrzymane w czystości. Należy więc regularnie przecierać roślinę, aby pozbyć się z niej kurzu, który utrudnia wymianę gazową.

Skrzydłokwiat cieszy oko pięknymi kwiatami, ale jest to roślina toksyczna dla zwierząt, dlatego należy hodować ją poza ich zasięgiem.

Wężownica (Sansevieria)

Wężownica łatwo przystosowuje się do otoczenia i doskonale absorbuje wilgoć.Wężownica łatwo przystosowuje się do otoczenia i doskonale absorbuje wilgoć. fot. unsplash

Wężownica łatwo przystosowuje się do warunków otoczenia, dlatego jej pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca. Może stać zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i tych zacienionych. Jest świetną rośliną dla osób, które "nie mają ręki do kwiatów". Sansewieria absorbuje wilgoć z powietrza, przez co stanowi  doskonałą ochronę przed pleśnią. Jej liście filtrują także toksyny, które pojawiają się w naszym otoczeniu.

Bluszcz (Hedera)

Bluszcz lubi wilgoć i nie jest wymagający w pielęgnacji.Bluszcz lubi wilgoć i nie jest wymagający w pielęgnacji. fot. pexels

Bluszcz jest bardzo popularną i pospolitą rośliną. Często nie zwraca się uwagi na jego właściwości. Roślina doskonale wpływa na stan powietrza niezależnie od pomieszczenia, w którym rośnie. Bluszcz jest niewymagający w uprawie, pozostaje cały rok zielony i świetnie chłonie wilgoć, dlatego trzeba zadbać o to, aby mu jej nie zabrakło. Oprócz tego bluszcz skutecznie oczyszcza powietrze z zarodników pleśni i grzybów. Niweluje także formaldehydy, jakie mogą być emitowane przez dywany, meble, czy środki czystości. 

Palma (Arecaceae)

Palmy pochłaniają wilgoć i usuwają zanieczyszczenia z powietrza.Palmy pochłaniają wilgoć i usuwają zanieczyszczenia z powietrza. fot. unsplash

Palmy to rośliny długowieczne, które pomagają kontrolować wilgotność i dzięki temu trzymać pleśń na dystans. Usuwają także inne zanieczyszczenia powietrza, takie jak formaldehyd. Palmy nie lubią niskich temperatur, dlatego dobrze jest im zapewnić nieco cieplejsze stanowisko. Istnieje kilka odmian tej rośliny. Do ochrony pomieszczenia przed wilgocią najlepiej sprawdzą się palmy arekowe, bambusowe, daktylowe, karłowate i trzcinowe.

Więcej o: