Obowiązkowy wydatek dla kierowców. Bez tego elementu czeka ich 500 zł kary

Zgodnie z nowymi przepisami, do stref czystego transportu będą mogły wjechać wyłącznie samochody, które posiadają naklejkę potwierdzająca spełnienie normy emisji spalin EURO. Każdy kierowca chcący wjechać do strefy zobowiązany będzie do zakupu zielonej naklejki i umieszczeniu jej na przedniej szybie. Za brak nalepki przewidziany jest mandat w wysokości aż 500 zł.

31 marca 2022 roku minister klimatu i środowiska podpisał rozporządzenie w sprawie wzoru nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu. SCT to specjalne obszary, które są ustanawiane w całej Europie, aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, głównie w centrach dużych miast.

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Jeep Compass e-Hybrid i Jeep Renegade e-Hybrid

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Strefy Czystego Transportu w Polsce 

W marcu 2022 roku minister klimatu i środowiska podpisał rozporządzenie w sprawie naklejki, dzięki której będzie możliwy wjazd do Stref Czystego Transportu (SCT). Do wjazdu w takie obszary będą uprawnieni kierowcy pojazdów o niskiej bądź zerowej emisji spalin. 

Mimo wprowadzonego już w życie obowiązku umieszczania naklejek uprawniających do wjazdu do SCT pierwsza planowana strefa czystego transportu ma pojawić się dopiero w przyszłym roku. Pierwszym Polskim miastem z SCT ma być Kraków. Na chwilę obecną został wyznaczony obszar, w którym ma się pojawić ta strefa. Planowany czas rozpoczęcia jej działania to 1 marca 2023. Harmonogram oraz mapę Strefy Czystego Transportu w Krakowie można znaleźć TUTAJ.

SCT - wjazd z odpowiednią naklejką

Wszyscy ci, których pojazdy nie posiadają zielonych tablic rejestracyjnych, świadczących o tym, że prowadzony pojazd jest elektryczny, muszą zaopatrzyć się w naklejkę, która upoważnia do wjazdu do Strefy Czystego Transportu. Projekt nalepki MKiŚ, który podlegał szerokim uzgodnieniom z przedstawicielami samorządów i administracji, przedstawia ośmiokątną, zieloną naklejkę, na której będą znajdowały się podstawowe informacje o pojeździe:

  • rok produkcji,
  • rodzaj paliwa,
  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • nazwę gminy.

Naklejka ma znaleźć się w lewym dolnym rogu przedniej szyby.

Przykładowy wzór nalepki w przypadku Miasta Stołecznego WarszawyPrzykładowy wzór nalepki w przypadku Miasta Stołecznego Warszawy gov.pl

Naklejki na samochody będą wydawane przez: wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Koszt zakupu nalepki ma wynieść 5 zł. Kierowcy, którzy nie zdecydują się na zakup, a mimo to wjadą do Strefy Czystego Transportu, będą musieli liczyć się z możliwością otrzymania mandatu w wysokości 500 zł. 

Każda nowo powstała SCT będzie również oznakowana. Przy wjeździe do strefy stanie znak D-54, który przedstawia czarny napis "Strefa" a pod nim zielony samochód na białym tle, otoczony zielonym okręgiem. 

Jeżeli samochody spalinowe będą odpowiednio oznakowane, będą one mogły korzystać ze strefy do 3 lat od jej powstania. Korzystanie z SCT będzie możliwe w godzinach 9-17 za opłatą w wysokości 2,5 zł za godzinę. Kierowcy będą mogli także wykupić abonament. Koszt miesięczny w abonamencie wyniesie 500 zł. 

Więcej o: