Jak uszczelnić okna? Możemy przez nie tracić nawet 25 proc. ciepła. Sprawdź, jak ustawić tryb zimowy

Jak uszczelnić okna i przestawić je na odpowiedni tryb? Drobne prace ochronią przed mrozem i zapewnią niższe rachunki za ogrzewanie.

Jak uszczelnić okna? Możemy przez nie tracić nawet 25 proc. ciepła. Kryzys energetyczny sprawił, że jeszcze bardziej zwracamy uwagę na ustawianą temperaturę, a szybko ochładzające się mieszkanie, wzmaga niepokój. Warto zatem sprawdzić, czy nasze okna nie potrzebują drobnych prac konserwatorskich - czy okucia i zawiasy nie są luźne, a uszczelki zachowały elastyczność. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Smog stwarza zagrożenie nie tylko zimą. Dlaczego?

Jak uszczelnić okna? Tryb zimowy

Większość okien ma opcję samodzielnej regulacji stopnia szczelności, który jest zależny od pory roku. Funkcja pozwala na kontrolowanie docisku uszczelki. Tryb "zimowy" sprawi, że okna będą mocniej przylegać do ramy.

  1. Otwórz okno i znajdź na okuciu metalowe rolki ryglujące (rolki mimośrodowe). 
  2. Dociśnij rolki ryglujące możliwie jak najbliżej uszczelek. Użyj do tego klucza imbusowego.
  3. Rolki te mają często oznaczenia, które pozwalają rozpoznać, w jakim trybie ustawione jest okno. Oznaczenie skierowane na zewnątrz pomieszczenia to ustawienie dobre na lato; skierowane w dół - na wiosnę i jesień; skierowane do wewnątrz pomieszczenia - na zimę.

Zaparowane szyby, czyli wilgoć w domu

Jednocześnie należy pamiętać o częstym wietrzeniu mieszkania - zmiana na tryb zimowy wiąże się ze zmniejszeniem cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu i powstawaniem wilgoci. Nie zapomnij także o:

  • utrzymaniu w pomieszczeniach stałej temperatury, od 18 do 21 stopni,
  • włączeniu okapu w trakcie gotowania, 
  • zamykaniu drzwi łazienki podczas kąpieli, 
  • o odpowiedniej cyrkulacji powietrza w miejscu, gdzie suszymy ubrania.

Wilgoć wytwarza się podczas codziennych czynności. Jeśli nie ma ujścia, zaczyna się gromadzić w środku, tworząc świetne warunki do rozmnażania się bakterii i grzybów pleśniowych. Najbardziej narażone są dzieci, alergicy i astmatycy, a także osoby z obniżoną odpornością.

Więcej o: