Kosztowny obowiązek dla właścicieli domów. Sejm przyjął przepisy

W połowie września Sejm uchwalił nowelizację przepisów, które dotyczą poprawy efektywności energetycznej budynków. Oznacza to, że właściciele domów mają dodatkowy obowiązek - muszą sporządzać świadectwo charakterystyki energetycznej budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych. Koszt takiego dokumentu to 300 zł.

W ostatnim czasie Sejm uchwalił ustawę o charakterystyce energetycznej budynków i ustawa - Prawo budowlane. Za wprowadzeniem poprawek w życie zagłosowało 387 posłów, 52 się wstrzymało, a tylko dziewięciu było przeciwko.

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Ustawa o poprawie efektywności energetycznej budynków. Co się zmieniło?

W ramach nowych przepisów wprowadzone zostały m.in. nowe wymagania dotyczące kontroli systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji. Względem poprzednio obowiązujących przepisów, rozszerzony został zakres systemów o mocy ponad 70 kW objętych obowiązkiem kontroli.

Ponadto ustawodawca zarządził możliwość uzyskania powszechnego dostępu do wszelkich informacji zapisanych w świadectwach charakterystyki energetycznej. Tego typu dane zamieszczone są w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Ponadto w ustawie pojawił się zapis, zgodny z unijnymi przepisami, o obowiązku montażu systemów automatyki i sterowania w określonych rodzajach budynków.

Nowe przepisy obejmują również inwestorów, w tym deweloperów i inwestorów indywidualnych. Teraz do ich obowiązków należy również dołączenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynków do zawiadomienia, w którym widnieje informacja o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Praca dorywcza, zdjęcie ilustracyjnePolacy zamiast prosić o podwyżkę, szukają pracy dorywczej

Dlaczego doszło do zmiany przepisów?

Na stronie internetowej Sejmu zamieszczona została informacja, że wprowadzenie nowych przepisów miało na celu "poprawę skuteczności obecnego systemu oceny efektywności energetycznej budynków w Polsce". Sam projekt dotyczy "dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków".

Właściciele wskazanych w ustawie budynków, którzy będą zobowiązani do wyrobienia świadectwa, muszą liczyć się z kolejnym wydatkiem. Cena takiego dokumentu wynosi 300 złotych.

TwitterDo poniedziałku Twitter może przestać działać. Bo Musk znów zamknął biura

Więcej o: