Zniżki dla seniorów, o których większość nie wie. Pozwolą zaoszczędzić pieniądze z emerytury

Emeryci i osoby w podeszłym wieku mają możliwość korzystania z wielu zniżek i rabatów, dzięki którym znacząco ograniczą koszty codziennego życia. Dotyczą one między innymi zakupu niezbędnych leków, ale także karnetów na grupowe zajęcia czy przejazdów pociągami. Poniżej wyjaśniamy, jak z nich skorzystać.

Rosnąca inflacja i ceny różnych produktów sprawiają, że wielu emerytów nie jest w stanie utrzymać się przez cały miesiąc jedynie dzięki emeryturze. Na szczęście najstarsza grupa w społeczeństwie może liczyć na szereg zniżek i rabatów, które pozwolą im zaoszczędzić w skali miesiąca nawet do kilkuset złotych.

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Zniżki dla emerytów - zwrot kosztów i darmowe leki

Jedną z najlepszych metod na oszczędności jest legitymacja emeryta, która szczególnie przydaje się podczas zakupów leków. Przy wydatku na lekarstwa w kwocie powyżej 100 złotych, można następnie odliczyć ten koszt od podatku. Zwrot części opłat można dzięki niej uzyskać również przy okazji zakupu karnetu na różne zajęcia czy wykupienia pobytu na leczenie uzdrowiskowe.

Choć nie wszyscy emeryci o tym nie wiedzą, niektóre leki mogą dostać zupełnie za darmo. Osoby w wieku powyżej 75 lat mogą liczyć na bezpłatne medykamenty, o ile tylko znajdują się one na liście zamieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Brak abonamentu RTV i tańsze bilety na pociąg

Kolejnym kosztem, który nie obowiązuje emerytów powyżej 75. roku życia, jest abonament radiowo-telewizyjny. Całkowite zwolnienie z kosztów z tego tytułu sprawia, że nie dotyczy ich miesięczna zapłata w wysokości 7,50 zł i 24,50 zł. W skali roku daje to z kolei oszczędność na poziomie 384 złotych (90 zł i 294 zł).

Na zniżki emeryci mogą również liczyć w trakcie podróży pociągami. Kupując bilet na przejazd PKP, mogą go dostać w cenie niższej nawet o 37 proc. Na tym jednak nie koniec - kolejne 30 proc. uzyskają w przypadku zakupu biletu na 21-30 dni przed wyjazdem, 20 proc. w przypadku zakupu 14-20 dni przed datą wyjazdu, a w przypadku 7-13 dni - 10 proc. zniżki.

Więcej o: