Gdzie wyrzucić styropian? Zwróć uwagę na jego rodzaj, zanim wybierzesz pojemnik

Gdzie wyrzucić styropian? Mimo coraz większej świadomości społeczeństwa na temat ochrony środowiska, część osób nadal ma problem z segregowaniem odpadów. Dzieje się tak często za sprawą problematycznych materiałów, które nie wiadomo, gdzie wyrzucić. Jednym z nich jest styropian. Co to za tworzywo i jak należy je segregować? Odpowiadamy.

Znany nam wszystkim styropian to inaczej polistyren ekspandowany. Powstaje przez podgrzewanie granulek z parą wodną, aż do otrzymania porowatego tworzywa. Mimo powszechnego zastosowania w niemal każdej gałęzi przemysłu, dla wielu wciąż pozostaje zagadką, gdzie powinien powędrować, gdy jest zużyty i zbędny. 

Zobacz wideo Mafie gospodarcze zarabiają na odpadach. "Dla nich to eldorado"

Więcej podobnych treści przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Prawidłowa segregacja odpadów

Przy prawidłowej segregacji odpadów od 2017 roku obowiązuje nas podział na pięć frakcji. Aby ułatwić segregację, kosze zostały oznaczone kolorystycznie, w zależności od ich przeznaczenia. Do dyspozycji mamy więc:

  • Kosze żółte - służą do gromadzenia metalu i tworzyw sztucznych. Zaliczają się do nich takie przedmioty jak torebki foliowe i plastikowe, opakowania plastikowe oraz wielomateriałowe np. kartony po mleku, a także puszki, metale kolorowe czy folia aluminiowa.

  • Kosze niebieskie - składujemy w nich papier. Możemy wrzucić tam książki i zeszyty, a także gazety i czasopisma. Nie wolno jednak wkładać do niebieskich koszy papieru powleczonego plastikiem lub folią. Przykładem mogą być błyszczące okładki czy obwoluty książek. Nie należy także umieszczać w nich paragonów, zużytych ręczników papierowych czy chusteczek.

  • Kosze brązowe - przeznaczone są do przechowywania odpadów biologicznych. Tu wkładamy odpady zielone, naturalne -  korę, trociny, gałęzie, trawę oraz liście. Możemy wrzucić do nich także resztki jedzenia typu warzywa czy owoce.

  • Kosze zielone - służą do składowania szkła. Możemy wrzucać tu butelki i słoiki ze szkła. Pojemniki po kosmetykach również są dozwolone. Należy przy tym jednak pamiętać, że dotyczy to tylko opakowań, które nie są na stałe złączone z innym materiałem, jak np. szklana butelka z plastikową pompką.

  • Kosze czarne - składuje się w nich odpady zmieszane. To tu możemy umieścić wyroby skórzane, ubrania, obuwie czy zużyte naczynia. Oprócz tego do czarnego kosza wrzuca się resztki jedzenia pochodzenia zwierzęcego - ser, jajka, mięso czy kości. Należy również wrzucać tu zużyte chusteczki i papierowe ręczniki, a także podpaski, pieluchy, waciki czy patyczki do uszu.

Gdzie wyrzucać styropian?

To, do jakiego pojemnika wyrzucimy styropian, zależy od kilku czynników. Po pierwsze, jakie było przeznaczenie materiału. Czy był to styropian budowlany, czy opakowaniowy, czyli dwie podstawowe kategorie tworzywa. W przypadku styropianu opakowaniowego należy zwrócić uwagę, czy był on czysty, czy zabrudzony. Od tego właśnie zależy, do jakiego kosza powędruje. 

Oto krótka instrukcja jak należy postępować w przypadku różnych kategorii styropianu:

  • Styropian opakowaniowy czysty - na przykład pozostały po zakupie elektroniki, mebli, sprzętu AGD. To w niego pakowane są delikatne przedmioty, które potrzebują dodatkowej ochrony np. podczas transportu. Taki styropian podlega recyklingowi. Należy umieścić go w żółtym pojemniku przeznaczonym do składowania metali i plastiku.

  • Styropian opakowaniowy brudny - to taki pozostały po zamówionym na wynos posiłku z restauracji. Takiego rodzaju brudne opakowania ze styropianu nie są odzyskiwane. Aby pozbyć się opakowania, należy wyrzucić je do czarnych koszy na odpady zmieszane.

  • Styropian budowlany - tego materiału nie należy wyrzucać do przydomowych śmietników. Materiał pozostały na przykład po ocieplaniu budynków, trzeba wyrzucić do kontenera, w którym gromadzi się odpady budowlane. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy. Jeżeli ilość odpadów jest niewielka, sami możemy odwieźć je do tzw. PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).

Więcej o: