Kiedy zaczyna się zima - kalendarzowa i astronomiczna? Kiedy wypada przerwa świąteczna [DATY]

Kiedy zaczyna się zima? Na naszych termometrach możemy obserwować coraz niższe wartości. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zadaje sobie pytania: kiedy zaczyna się zima? W jakich dniach wypada przerwa świąteczna? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Mimo że tegoroczna jesień była w naszym kraju wyjątkowo słoneczna i ciepła, temperatura na zewnątrz powoli coraz bardziej się obniża. Czas biegnie, a zima zbliża się coraz bliżej. 

Zobacz wideo Zima w Szwajcarii

Kalendarzowa i astrologiczna zima 2022 - kiedy wypadają?

Pierwszy dzień kalendarzowej zimy jest stały i co roku wypada 22 grudnia. Data zimy astronomicznej jest już za to ruchoma - rozpoczyna się ona wraz z przesileniem zimowym i trwa aż do równonocy wiosennej, czyli od 21-22 grudnia do 20-21 marca. W tym roku początek zimy astronomicznej przypada na środę 21 grudnia. Podobnie będzie w przyszłym roku - zima astronomiczna rozpocznie się 21 grudnia 2023 roku. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Uczniowie (zdjęcie ilustracyjne)Do kiedy wystawianie ocen za pierwszy semestr w roku szkolnym 2022/2023?

Kiedy zaczyna się przerwa świąteczna w roku szkolnym 2022/2023?

Do przerwy świątecznej zostało jeszcze trochę czasu. Rozpoczyna się ona w piątek 23 grudnia i trwa aż do Nowego Roku, czyli 1 stycznia 2023 roku. Oznacza to, że uczniowie mogą liczyć na aż 10 dni wolnych od nauki. Poza nimi uczniowie wolne będą mieć także podczas ferii zimowych - wypadają one w czterech terminach, ich rozpiskę znaleźć można tutaj.

Poza tymi dniami uczniowie wolne będą mieć także:

  • 6 stycznia 2023 - święto Trzech Króli;
  • 6-11 kwietnia 2023 - wiosenna przerwa świąteczna;
  • 1-3 maja 2023 (poniedziałek - środa) - majówka;
  • 8 czerwca 2023 - Boże Ciało.

Łącznie uczniowie mogą liczyć na 179 dni wolnych od nauki - wliczając w to oczywiście nie tylko ferie i przerwy świąteczne, ale także wakacje czy weekendy.

Świadczenie pielęgnacyjne (zdjęcie ilustracyjne)Świadczenie pielęgnacyjne 2023 - ile wyniesie? Komu przysługuje?

Więcej o: