Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekazał, że już niedługo resort wprowadzi modyfikacje w zasadach leczenia uzdrowiskowego. Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, że prace w tym zakresie są na bardzo zaawansowanym etapie, a dokładne założenia projektu mamy poznać jeszcze w listopadzie. Na razie jednak zdradził, co zmieni się po wprowadzeniu reformy. Jak się okazuje, pacjenci mogą na niej dużo zyskać.
Główną zmianą, która ucieszy kuracjuszy, polega na możliwości wyboru sanatorium. Do tej pory miejsce leczenia uzdrowiskowego jest z góry przyznawane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z kolei termin wyjazdu na rehabilitacje ustalany jest w zależności od zainteresowania i kolejki w danym województwie.
Nowelizacja ustawy o leczeniu uzdrowiskowym zakłada, że pacjent wybierze nie tylko gdzie, ale też kiedy chce udać się do danego ośrodka na leczenie. Ponadto kwalifikacja na rehabilitację będzie prowadzona przez lekarzy uzdrowiskowych na podstawie dokumentacji medycznej kuracjusza. Aby usprawnić proces i zmniejszyć kolejki, zniesiony zostanie obowiązek potwierdzania skierowań do sanatoriów przez oddziały wojewódzkie NFZ.
Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Wybór sanatorium będzie możliwy za sprawą e-skierowań, które będą podobne do e-recept. Pacjent otrzyma kod, dzięki któremu będzie mógł zarejestrować się do wybranych ośrodków rehabilitacyjnych. W tym celu stworzona zostanie specjalna strona internetowa. Pacjenci będą mogli na niej sprawdzić nie tylko spisy sanatoriów, ale też poziom ich dostępności.
Najbardziej popularne ośrodki mogą mieć jednak znacznie dłuższy czas oczekiwania, a wyjazdu na rehabilitację nie można odkładać zbyt długo. Pacjenci mają mieć jednak wyznaczony czas, do końca którego mogą skorzystać z leczenia uzdrowiskowego. Rzecznik MZ przekazał, że ma być to najpewniej rok.
Wprowadzone wyżej zmiany oznaczać będą, że sanatoria zaczną konkurować o zainteresowanie kuracjuszy. Ministerstwo uważa, że wówczas placówki będą się bardziej starały o to, by zapewnić bardziej konkurencyjne usługi i podnosiłć standardy opieki.