Wywiesiłeś flagę w taki sposób? Może się skończyć dotkliwą karą

Już w najbliższy piątek, 11 listopada, będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. Tego dnia na wielu budynkach dumnie powiewać będzie biało czerwona flaga. Nie obejdzie się również bez śpiewania hymnu państwowego. Sprawdź, jakie zasady towarzyszą świętowaniu odzyskania przez Polskę wolności. Za ich nieprzestrzeganie można ponieść konsekwencje.

Hucznym obchodom Narodowego Święta Niepodległości nieodłącznie towarzyszą symbole państwowe takie jak hymn, czy flaga państwowa. Z symbolami tymi jednak łączy się kilka zasad, które my, jako Polacy musimy bezwzględnie przestrzegać. Za nieprzestrzeganie wielu z nich może nam nawet grozić kara aresztu lub grzywny. Jak więc poprawnie obchodzić się z symbolami narodowymi?

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Czy obchody Święta Niepodległości muszą dzielić Polaków? Pytamy senatora Jackowskiego

Jak poprawnie wywiesić flagę państwową? Krótki przewodnik MSWiA

Z odpowiedzią na pytanie, jak poprawnie wywiesić flagę państwową przychodzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji prezentując swój krótki poradnik zatytułowany "Biało-Czerwona". Zawarte są w nim nie tylko zasady wieszania flagi, ale również to jak powinna wyglądać i czego nie wolno z nią robić.

Dzięki przewodnikowi dowiadujemy się, że flaga powinna być zawsze czysta, o widocznych, niewyblakłych barwach. Nie powinna być postrzępiona, uszkodzona, czy w jakikolwiek sposób zniszczona. Trzeba pamiętać, że jako symbolowi narodowemu należy jej się szczególny szacunek, dlatego nie może służyć np.  jako nakrycie stołu. Zabrania się, aby flaga dotknęła kiedykolwiek ziemi, podłogi, bruku, czy wody. Na fladze nie należy także umieszczać żadnych rysunków

W broszurze znalazł się również podpunkt o poprawnym wieszaniu flagi. 11 listopada flagi w przestrzeni publicznej eksponowane są niemal wszędzie, na budynkach, latarniach i słupach ulicznych, na stadionach i w halach sportowych, czy podczas parad. Według MSWiA flaga może być zawieszona na drzewcu drewnianym lub metalowym pod kątem nachylenia 45 stopni.

Ministerstwo podkreśla, że każdy obywatel może wywiesić flagę w swoim domu. Pod uwagę musi wziąć jedynie fakt, że zabronione jest wieszanie tego symbolu na dachu. Zarezerwowane jest to bowiem jedynie dla instytucji rządowych, np. urzędu wojewódzkiego.

Co grozi za niewłaściwe obchodzenie się z flagą państwową?

Flaga jako symbol narodowy jest w Polsce symbolem chronionym. W związku z tym jakiekolwiek publiczne niszczenie bądź znieważenie jej skutkuje karze. Kwestię tę reguluje art. 137. Kodeksu Karnego - Publiczne znieważenie znaku lub symbolu państwa:

§ 1. Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwa obcego, wystawione publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub na zarządzenie polskiego organu władzy.

Jak poprawnie śpiewać hymn?

Mazurek Dąbrowskiego podobnie jak biało czerwona flaga jest jednym z symboli państwowych, w związku  z czym chroniony jest przez szereg dokumentów, takich jak Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, czy Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Ta ostatnia jasno precyzuje zasady zachowania w czasie wykonywania lub odtwarzania Mazurka Dąbrowskiego.

Aby przybliżyć obywatelom znaczenie hymnu, MSWiA wydało specjalny poradnik zatytułowany "Hymn Polski". Publikacja ta przybliża nie tylko genezę hymnu i wyjaśnia historyczne znaczenie poszczególnych zwrotek, ale także przedstawia najczęstsze błędy pojawiające się podczas jego śpiewania.

Już w XIX wieku w tekst pierwszej zwrotki wkradł się błąd, zaczęto śpiewać "póki" zamiast "kiedy my żyjemy". W drugiej zwrotce Pieśni Legionów, w hymnie jest to zwrotka trzecia, Józef Wybicki błędnie zapisał nazwisko "Czarnecki", poprawnie brzmi ono "Czarniecki". Kolejnym błędem jest śpiewanie w trzeciej zwrotce poświęconej hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu "wrócił się/ rzucił się/", "rzucim się przez morze". W poprawnej wersji naszego hymnu ten wers brzmi: "wrócim się przez morze". W ostatniej zwrotce bardzo często błędnie śpiewane są dwa pierwsze wersy naszego hymnu. Wiele osób śpiewa: "Mówił ojciec do swej Basi cały zapłakany", zamiast: "Już tam ojciec do swej Basi mówi zapłakany".

- czytamy na gov.pl.

Więcej o: