Dwa dodatki węglowe na jeden adres? Jak najbardziej. Wprowadzone zmiany już obowiązują

Rządzący wprowadzili ważne zmiany w ustawie o dodatku węglowym. Teraz gospodarstwa domowe, zamieszkujące w jednym domu ogrzewanym jednym piecem współdzielonym, dostaną dwa odrębne dodatki.

Ta zmiana na pewno ucieszy wielu Polaków! Dzięki zmianom wprowadzonym w ustawie o dodatku węglowym, które zaproponował Senat, gospodarstwa domowe zamieszkujące w jednym domu ogrzewanym jednym piecem współdzielonym, dostaną dwa odrębne dodatki węglowe. 

Dwa dodatki węglowe na jeden adres. Co trzeba wiedzieć?

2 listopada prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach w dodatku węglowym. W znowelizowanej ustawie zmieniono kilka kluczowych zasad przyznawania dodatku węglowego. Najważniejsza? Od 3 listopada na jeden adres przysługuje kilka dodatków węglowych. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. 

Kilka dodatków węglowych na jeden adres przysługuje gdy: pod jednym adresem mieszka kilka rodzin tworzących odrębne gospodarstwa domowe, każda rodzina mieszka w odrębnym lokalu, każda z rodzin ma odrębny piec węglowy albo jest jeden piec współdzielony przez rodziny, główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego nie zostało zgłoszone/wpisane do CEEB, nie złożyliśmy wniosku, a dopłata do węgla się nam należy.

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Dodatkowo warto wiedzieć także o tym, że składane deklaracji "śmieciowych" nie ma znaczenia dla przyznania dodatku węglowego, a kilka dodatków węglowych na jeden adres może przyznać gmina po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. To właśnie gmina wydaje decyzję administracyjną w sprawie dodatku węglowego.

Od 3 listopada wszyscy, którym wcześniej odrzucono wniosek o dodatek węglowy, mogą złożyć go ponownie.

Dodatek węglowy. Kto może otrzymać świadczenie?

Dodatek węglowy 2022 to pomoc od rządu w obliczu kryzysu energetycznego. Jest to jednorazowe świadczenie, które wynosi 3000 złotych. Dodatek węglowy mogą dostać gospodarstwa domowe, które jako główne źródło ogrzewania domu wykorzystują: kocioł na paliwo stałe, kominek, kozę, kuchnię węglową, piec kaflowy na paliwo stałe, ogrzewacz powietrza czy trzon kuchenny.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: