Świadczenie pielęgnacyjne 2023. Będą dwie waloryzacje? O ile wzrośnie?

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje na osoby, które zmagają się z niepełnosprawnością i potrzebują opieki innych w codziennym funkcjonowaniu. Ile wynosi dodatek? Czy jego kwota zostanie zwaloryzowana dwa razy w przyszłym roku?

Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2022 roku wynosi 2119 zł miesięcznie. W przyszłym roku możemy jednak spodziewać się podwyżki. Jaka będzie kwota świadczenia po waloryzacji?

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego

Świadczenie pielęgnacyjne 2023. Ile wyniesie? Będą dwie waloryzacje? 

Dlaczego świadczenie pielęgnacyjne miałoby zostać zwaloryzowane dwa razy? Otóż to, o jaką kwotę zostanie ono powiększone, jest związane ze wzrostem płacy minimalnej. Ta, ze względu na wysoką inflację, w przyszłym roku ma wzrosnąć dwukrotnie. Od 1 stycznia podwyżka wyniesie 3490 zł, a od 1 lipca 3600 zł. 

Świadczenie pielęgnacyjne zostanie jednak podwyższone tylko jeden raz. Przepisy nie przewidują bowiem dwukrotnej waloryzacji. Jak wspominaliśmy, najniższe wynagrodzenie od 1 stycznia ma wzrosnąć z 3010 zł do 3490 zł, co oznacza, że wskaźnik waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego prawdopodobnie wyniesie 15,94 proc. - podaje infor.pl. Jeśli te dane się potwierdzą, świadczenie pielęgnacyjne wzrosłoby z 2119 zł do 2457 zł. 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy zdalne nauczanie wróci do szkół? (zdjęcie ilustracyjne)Czy w 2022 roku wróci nauka zdalna? Rozporządzenie MEiN

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu się należy? 

Zgodnie z przepisami świadczenie pielęgnacyjne pobierać mogą osoby, które mają pod opieką osobę z niepełnosprawnością. Jest przyznawane, jeśli niepełnosprawność powstała nie później niż do 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole, lub szkole wyższej, nie później jednak niż do 25. roku życia - podano na rządowej stronie internetowej. Co ważne, aby pobierać świadczenie, nie można wykonywać pracy zarobkowej. 

Świadczenie wypłaca się:

  • matce lub ojcu,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka,
  • osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną, w rozumieniu ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  • innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Jak szybciej zasnąć i lepiej spać w upały? Kilka cennych trikówJak często powinniśmy zmieniać pościel i piżamę do snu?

Więcej o: