Komu przysługuje podwójna emerytura? Jak się o nią ubiegać? [PORADNIK]

Podwójna emerytura to świadczenie, które nie przysługuje każdemu. Ubiegać się o nie mogą tylko trzy grupy seniorów. Jakie warunki trzeba spełnić?

Co trzeba zrobić, aby pobierać podwójną emeryturę? Przede wszystkim należy osiągnąć wiek emerytalny, który w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jakie są inne warunki? Kto może liczyć na dwa świadczenia?

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego

Komu przysługuje podwójna emerytura? Praca za granicą

Pierwszą grupą, której przysługuje podwójna emerytura, są osoby, które pracowały zarówno w Polsce, jak i za granicą. O ile oczywiście zyskały prawo do emerytury w Polsce i w innym kraju. Aby uzyskać emeryturę z zagranicy, koniecznie jest złożenie stosownych dokumentów w tamtejszym urzędzie. Warto zaznaczyć, że w innych krajach wiek emerytalny może się różnić.

W tym wypadku istnieje możliwość, że oba świadczenia będą opodatkowane. Polska podpisała jednak umowę o unikaniu podwójnego podatku z wieloma państwami na świecie. Do ich grona należą m.in. Wielka Brytania, Holandia, Hiszpania czy Austria. Co ważne, nie trzeba mieszkać w Polsce, by pobierać tutejszą emeryturę. Nasz kraj podpisał również umowę międzynarodową dotyczącą ubezpieczeń społecznych z wieloma państwami - chodzi m.in. o te należące do Unii Europejskiej czy Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Podwójna emerytura dla mundurowych

Podwójną emeryturę mogą pobierać też przedstawiciele służb mundurowych, ale nie wszyscy. Chodzi o emeryturę mundurową i cywilną dla żołnierzy i policjantów, w przypadku których nie ma możliwości ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy jako cywil. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może wypłacać dwóch emerytur, dlatego są one wypłacane też z Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA. Wniosek należy złożyć w obu urzędach. Wypłacanie dwóch emerytur w tym wypadku zdarza się jednak rzadko, mają do tego prawo tylko osoby, które służbę rozpoczęły po 1 stycznia 1999 roku, ale przed 1 października 2003 roku (trzeba też odbyć co najmniej 25 lat służby).

Co ciekawe, do niedawna przedstawiciele służb mundurowych mogli pobierać dwa świadczenia. Zmieniło się to po wyroku z grudnia 2021. Od tamtej pory muszą oni wybrać tylko jedno - to, które opłaca się bardziej. 

O podwójną emeryturę mogą wnioskować też rolnicy

Trzecia grupa uprawniona do pobierania podwójnej emerytury to rolnicy. Chodzi o osoby, które równolegle opłacały zarówno ZUS, jak i KRUS, czyli prowadziły gospodarstwo rolne i jednocześnie pracowały zawodowo. Do dwóch emerytur uprawnione są przede wszystkim osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku i opłacały składki w KRUS przez co najmniej 25 lat. W tym przypadku również trzeba złożyć wnioski do dwóch urzędów. 

Więcej o: