Jak często powinniśmy zmieniać pościel i piżamę do snu? Częściej, niż nam się wydaje

Regularne zmienianie pościeli oraz piżamy jest bardzo istotne, jeśli chcemy zadbać o własne zdrowie oraz o higienę podczas snu. Aby organizm dobrze odpoczywał, ważne są warunki w których śpimy, a także to, w czym śpimy. Jak często zmieniać pościel i piżamę?

Częsta zmiana pościeli oraz piżamy w której śpimy, jest bardzo ważna. Okazuje się, że regularność ma wielkie znaczenie, również dla naszego zdrowia. Jak często powinno się zmieniać pościel oraz piżamę?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy iPad Pro to urządzenie dla zwykłego użytkownika? Oto 7 rzeczy, które warto wiedzieć o nim wiedzieć [TopTech]

Jak często trzeba zmieniać pościel?

Aby zachować odpowiednią higienę snu, powinniśmy zmieniać pościel co najmniej raz na dwa tygodnie. Większość osób robi to jednak znacznie rzadziej, nawet raz na kilka miesięcy. Zimą wiele osób rezygnuje ze zmiany pościeli, ponieważ trudniej jest ją wysuszyć po praniu. Pamiętajmy, że powinniśmy zasypiać w świeżej pościeli, ponieważ stale rozwijają się tam różnego rodzaju roztocza. Również podczas snu jesteśmy więc narażeni na choroby. Częsta zmiana pościeli niweluje więc wiele zagrożeń.

zmiana czasu/zegarWczesne poranki i wczesny wieczór - jak nasz organizm reaguje na jesienną zmianę czasu

Jak często powinniśmy zmieniać piżamę?

Podobne problemy dotyczą piżamy w której śpimy. Okazuje się, że zmiana ubioru do snu raz na tydzień jest niewystarczająca. Piżamę powinniśmy zmieniać średnio co trzy dni. To, że jesteśmy czyści i po kąpieli nie oznacza, że na piżamie nie zalega nam złuszczający się naskórek czy roztocza, które osiadają na bieżąco zarówno na pościel, jak i na piżamę czy samo łóżko. Wiele zależy od tego, z czego uszyta jest piżama, materiał ma wielki wpływ na nasze samopoczucie, podczas snu organizm się poci, więc zmiana piżamy co kilka dni jest niezbędna. Jeśli czujemy, że po przebudzeniu piżama jest nieświeża, to kolejny argument, aby zadbać o świeże przebranie. Okazuje się nawet, że małym dzieciom piżamę powinniśmy zmieniać nawet codziennie.

Niedobory snuJak długo możemy nie spać? Co się dzieje z organizmem, gdy brakuje mu snu

Więcej o: