Choć bezterminowe prawa jazdy od lat były standardem, od 2013 roku nie są już wydawane. W życie weszły wówczas przepisy wskazujące, że dokument potwierdzający zdobycie umiejętności prowadzenia auta, musi mieć określoną datę ważności. W przypadku najpopularniejszej kategorii, czyli B, jest to maksymalnie 15 lat, jednak okres ten może zostać skrócony, jeśli lekarz uzna to za zasadne (np. ze względu na noszenie okularów korekcyjnych).
Prawo jazdy wymienić musi każda osoba, która:
- czytamy na gov.pl. Co ważne, za jakiś czas konieczna będzie wymiana również bezterminowego prawa jazdy. Wymiana na dokument terminowy została zaplanowana na lata 2028-2033.
Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jeśli masz potrzebę wymiany prawa jazdy, potrzebne ci będą następujące dokumenty:
Wniosek o wymianę prawa jazdy możesz złożyć w urzędzie miasta, w którym mieszkasz (o ile jest to miasto na prawach powiatu), w urzędzie dzielnicy (w przypadku mieszkańców Warszawy) lub w starostwie powiatu, w którym mieszkasz. Wniosek można zanieść osobiście lub dostarczyć drogą pocztową.
Ile kosztuje wymiana prawa jazdy? Obecnie za sam nowy dokument należy zapłacić dokładnie 100 zł i 50 groszy wraz z opłatą ewidencyjną. To jednak nie koniec kosztów. Trzeba pamiętać o zrobieniu aktualnego zdjęcia, czego koszt może wynieść ok. 30-50 zł. Konieczna będzie też opłata badania lekarskiego. Ma ono ustawowo określoną cenę (200 zł). Badanie jest obowiązkowe tylko w przypadku terminowego prawa jazdy.