Święto Niepodległości 2022. Jak prawidłowo wywiesić flagę? Tych kilku zasad należy przestrzegać

Święto Niepodległości to jeden z tych dni w roku, kiedy flaga państwowa dumnie zdobi nasze domy. Zawieszamy ją w oknach, na balkonach czy przy drzwiach. Pamiętajmy jednak, że flaga jest symbolem narodowym i za nieprzestrzeganie odgórnie narzuconych zasad możemy ponieść konsekwencje.

Flaga Polski towarzyszy nam w najbardziej dostojnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, w momentach żałoby, ale także gdy się radujemy. Jednym z ważnych dla nas dni, podczas których chcemy, by flaga gościła tuż obok nas, powiewała przy naszych domach jest Święto Niepodległości. 

Miniprzewodnik MSWiA i zasady, których należy przestrzegać

Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji można znaleźć miniprzewodnik "Biało-Czerwona", w który zawiera zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. O czym powinniśmy pamiętać?

Przede wszystkim o tym, że flaga musi być zawsze czysta i mieć czytelne barwy. Nie może być pomięta czy postrzępiona. Nie może być na niej żadnych napisów czy rysunków. W przypadku pogorszenia się warunków atmosferycznych flagę należy jak najszybciej zdjąć, natomiast w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze nie powinno się wywieszać flagi. Dodatkowo flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.

W miniprzewodniku czytamy też, że flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu. 

Święto Niepodległości 2022. Jak poprawnie wywiesić flagę na 11 listopada?

W przestrzeni publicznej flagi eksponowane są na budynkach, latarniach i słupach ulicznych, na stadionach i w halach sportowych, podczas parad i na pogrzebach zasłużonych osób.

Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. Najczęściej flaga jest eksponowana na drzewcu drewnianym lub metalowym.

- czytamy w miniprzewodniku.

Są nawet konkretne dane dotyczące szerokości zawieszanej przez nas flagi oraz długości drzewca. Otóż flaga nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości. Drzewce zaś są umieszczane w uchwycie pod kątem ok. 45 stopni do ściany budynku.

Drzewce można również umieścić poziomo na balkonie lub w oknie, a także nad wejściem do budynku lub obok wejścia, na wysokości górnej framugi drzwi wejściowych.

Zobacz wideo Święto Niepodległości 2021

Konsekwencje za niepoprawne wywieszenie flagi

Jakie konsekwencje możemy ponieść za nieprzestrzeganie wyżej wymienionych zasad? Wszystko zależy od tego, jak zostanie to zinterpretowane. 

§ 1.Kto w miejscu publicznym demonstracyjnie okazuje lekceważenie Narodowi Polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej lub jej konstytucyjnym organom, podlega karze aresztu albo grzywny.

– czytamy w art. 49 Kodeksu wykroczeń.

Za publiczne znieważanie, niszczenie czy uszkodzenie godła, sztandaru lub flagi grozi nam grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienie wolności do roku.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: