Adwent coraz bliżej. Kiedy się rozpoczyna i do kiedy trwa? Czym jest?

Adwent 2022 coraz bliżej. Jest to szczególny okres dla osób wierzących, który przybliża ich do świąt Bożego Narodzenia. Jako data ruchoma, dzień jego rozpoczęcia co roku jest inny. Kiedy w tym roku dokładnie rozpocznie się adwent?

Adwent jako czas oczekiwania jest niezwykle istotny dla chrześcijan. Odliczają wówczas dni do Bożego Narodzenia. Radosnemu oczekiwaniu towarzyszy wiele zwyczajów i symboli, a także dla wielu doskonale znane postanowienia adwentowe.

Zobacz wideo Choinki brownie. Świąteczny słodki przysmak

Co to jest adwent?

Samo słowo adwent oznacza, od łacińskiego słowa "adventus", przyjście, zbliżanie się. W religii chrześcijańskiej jest to właśnie czas oczekiwania na zbliżające się Boże Narodzenie. Oczekiwanie to kończy się w wigilijny wieczór 24 grudnia.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy wypada adwent w 2022 roku?

Data rozpoczęcia adwentu co roku jest ruchoma, tak aby cały okres obejmował 4 niedziele. Ma to symbolizować czterdziestodniową wędrówkę Izraelitów przez pustynię po tym, jak Mojżesz wyprowadził ich z niewoli egipskiej. Początek adwentu wypada więc pomiędzy 27 listopada a 3 grudnia. W tym roku pierwszy dzień adwentu będzie już w listopadzie, w niedzielę (27). Kolejne niedziele adwentu to: 4 grudnia, 11 grudnia, 18 grudnia. Zakończy się on tak jak co roku 24 grudnia.

Zwyczaje i symbole adwentowe

Adwent obfituje w znane niemal wszystkim symbole związane z odliczaniem. Jednym z nich jest wieniec adwentowy, którego cztery świece zapalane są kolejno w każdą niedzielę adwentu. Innym popularnym symbolem są kalendarze adwentowe składające się z 24 okienek, za którymi kryją się drobne upominki lub słodycze. Obecnie stanowią również świecką tradycję podobnie jak pieczenie pierniczków. Adwent zatem jest czasem nie tylko ważnym i radosnym dla chrześcijan, ale również dla wszystkich, którzy nie mogą się oprzeć zbliżającej się wielkimi krokami świątecznej gorączce.

Więcej o: