Czy 11 listopada jest świętem nakazanym? Czy trzeba iść do kościoła?

11 listopada stanowi dla Polaków wyjątkowy dzień, w którym mniej lub bardziej hucznie świętowane jest odzyskanie przez Polskę niepodległości. Dzień ten został uznany za święto państwowe. Czy jest także świętem kościelnym? Czy trzeba iść do kościoła?

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała swoją niepodległość po 123 latach niewoli. Aby uczcić ten dzień, w kraju obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Polacy znajdują różne sposoby na świętowanie, jednym z nich jest uczestnictwo we mszy. Czy jednak obecność tego dnia w kościele jest obowiązkiem katolika?

Zobacz wideo Święto Niepodległości 2021. Oficjalne uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie

Czy 11 listopada trzeba iść do kościoła?

Polska kultura, tradycja i historia ściśle powiązane są z Kościołem. Z tego względu 11 listopada oprócz obchodów święta, na które składają się marsze i defilady, wiele osób bierze udział w organizowanych tego dnia mszach świętych. Należy pamiętać, że 11 listopada nie jest świętem nakazanym, w związku z czym uczestnictwo tego dnia we mszy nie jest obowiązkowe, wyjątek stanowić będzie święto 11 listopada w 2029 roku, które wypadać będzie w niedzielę. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Co to są święta nakazane?

Kodeks Prawa Kanonicznego wyszczególnia kilka świąt, w które obowiązkowe jest uczestnictwo we mszy świętej oraz powstrzymanie się od prac niekoniecznych, są to:

  • Boże Narodzenie;
  • Wielkanoc
  • Wszystkich Świętych.

Na liście tej nie znajduje się Święto Odzyskania Niepodległości, czyli obecność tego dnia w kościele nie jest obowiązkowa, Nie oznacza to jednak, że wierni nie mogą uczestniczyć we mszy. 11 listopada na terenie całego kraju sprawowane są msze w intencji ojczyzny, w których może brać udział każdy wierny.

Więcej o: