11 listopada 1918 roku Polska odzyskała swoją niepodległość po 123 latach niewoli. Aby uczcić ten dzień, w kraju obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Polacy znajdują różne sposoby na świętowanie, jednym z nich jest uczestnictwo we mszy. Czy jednak obecność tego dnia w kościele jest obowiązkiem katolika?
Polska kultura, tradycja i historia ściśle powiązane są z Kościołem. Z tego względu 11 listopada oprócz obchodów święta, na które składają się marsze i defilady, wiele osób bierze udział w organizowanych tego dnia mszach świętych. Należy pamiętać, że 11 listopada nie jest świętem nakazanym, w związku z czym uczestnictwo tego dnia we mszy nie jest obowiązkowe, wyjątek stanowić będzie święto 11 listopada w 2029 roku, które wypadać będzie w niedzielę.
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Kodeks Prawa Kanonicznego wyszczególnia kilka świąt, w które obowiązkowe jest uczestnictwo we mszy świętej oraz powstrzymanie się od prac niekoniecznych, są to:
Na liście tej nie znajduje się Święto Odzyskania Niepodległości, czyli obecność tego dnia w kościele nie jest obowiązkowa, Nie oznacza to jednak, że wierni nie mogą uczestniczyć we mszy. 11 listopada na terenie całego kraju sprawowane są msze w intencji ojczyzny, w których może brać udział każdy wierny.