Czy 11 listopada jest dniem wolnym od pracy? Co ze szkołami?

11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości, czyli jedna z najważniejszych uroczystości państwowych. Tego dnia w całym kraju świętowane jest odzyskanie wolności po 123 latach zaborów. Czy z tej okazji możemy spodziewać się wolnego?

11 listopada stanowi dla Polaków bardzo ważną datę upamiętniającą odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli. Tego dnia w całym kraju  odbywają się liczne marsze, parady, a także uroczystości, w których uczestniczą władze państwowe. W tym roku będziemy świętować po raz 104.

Zobacz wideo Rosa o słowach Suskiego dot. Marszu Niepodległości: Skrajna głupota

11 listopada dniem wolnym od pracy?

W związku z wysoką rangą święta, 11 listopada został ustanowiony dniem wolnym od pracy. Jako podstawę prawną do takiej decyzji podaje się ustawę z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy.

W tym roku 11 listopada wypada w piątek, w związku z czym wielu pracowników może cieszyć się dłuższym weekendem. Również uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz studenci skorzystają z dłuższego wolnego.

Czy 11 listopada zrobimy zakupy?

11 listopada większość sklepów, w tym galerie handlowe, supermarkety, czy markety budowlane będzie zamknięta. Warto pamiętać, że wyłączone z funkcjonowania zostaną również urzędy, placówki medyczne (z wyjątkiem szpitali i oddziałów ratunkowych) firmy kurierskie, czy placówki pocztowe.

W Narodowe Święto Niepodległości zakupy zrobić będzie można jedynie na stacjach benzynowych, w aptekach, piekarniach oraz małych sklepach osiedlowych, w których za ladą zdecyduje się stanąć właściciel. 

Tego dnia czynna będzie większość restauracji, pubów i barów. Warto jednak upewnić się wcześniej, ponieważ istnieje możliwość zmiany w godzinach pracy takich lokali.

Zakupy w długi weekend listopadowy

W sobotę 12 listopada sklepy oraz różne instytucje pracują w normalnym trybie. Niedziela 13 listopada jest niedzielą niehandlową, w związku z czym większość sklepów pozostanie tego dnia zamknięta.

Co z komunikacją miejską 11 listopada?

W piątek 11 listopada komunikacja miejska będzie kursować zgodnie ze świątecznym rozkładem jazdy. Należy więc zapoznać się z rozkładem jazdy, ponieważ tego dnia tramwaje oraz autobusy, poruszać się będą w innych godzinach, z mniejszą częstotliwością. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: