Czy 11 listopada sklepy będą otwarte? Gdzie będzie można zrobić zakupy?

11 listopada wypada Narodowe Święto Niepodległości. To dzień wolny od pracy i szkoły. Co ze sklepami? Czy będą otwarte? Gdzie będzie można zrobić zakupy? Odpowiadamy.

Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe, które każdego roku wypada 11 listopada (piątek). Tego dnia upamiętniamy wydarzenie, którym było odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku po 123 latach zaborów. Jest to dzień wolny od pracy i szkoły. 

Zobacz wideo Jak wyglądały obchody 100-lecia niepodległości? Podsumowujemy

Czy 11 listopada sklepy będą otwarte? 

11 listopada nieczynne będą m.in. szkoły czy urzędy. Tego dnia zamknięte pozostaną też sklepy wielkopowierzchniowe. Nie oznacza to jednak, że zupełnie przepadnie możliwość zrobienia małych, spożywczych zakupów. 

Otwarte pozostaną m.in. małe sklepy osiedlowe, w których za ladą stać będzie właściciel. Otwarte mogą być też sklepy działające na zasadzie franczyzy jak np. Żabka czy Carrefour Express. Warto jednak wziąć pod uwagę, że tego dnia prawdopodobnie będą one działać krócej. Dlatego, zanim wybierzemy się na zakupy, warto sprawdzić, do której godziny działać będzie obiekt. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czynne będą również sklepy znajdujące się przy stacjach benzynowych czy dworcach oraz wybrane apteki. Jeśli z kolei okaże się, że lodówka w naszym domu jest zupełnie pusta, a w okolicy brak otwartego sklepu, możemy wybrać się do restauracji, które również pracują 11 listopada. 

Oprócz święta 11 listopada przed nami już tylko dwa dni wolne od pracy w tym roku. To 25 i 26 grudnia, czyli święta Bożego Narodzenia. 

Kto może pracować w dni wolne od pracy?

To, kto dokładnie może pracować w dni wolne od pracy, reguluje Kodeks pracy. W rozdziale VII, art. 151 zapisano, że pracować mogą osoby zatrudnione m.in.:

  • w transporcie i komunikacji
  • przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
  • przy niezbędnych remontach,
  • w zakładowych strażach pożarnych i zakładowych służbach ratowniczych,
  • w zakładach służby zdrowia czy innych świadczących usługi dla ludności
  • w hotelarstwie czy gastronomii.
Więcej o: