Kiedy wypada najkrótszy dzień w 2022 roku? Jak długo trwa? [DATA]

Najkrótszy dzień w roku będzie trwał niewiele ponad siedem godzin. Kiedy wypada? Najdłuższa noc wypada zawsze podczas przesilenia zimowego.

Przesilenie zimowe - jak wskazuje nazwa - to początek astronomicznej zimy. To moment, gdy na półkuli północnej Słońce góruje w zenicie w zwrotniku Koziorożca. Wtedy na naszej części globu jest najkrótszy dzień w roku. Kiedy wypada? Będzie krótszy od najdłuższego aż o 9 godz. i 4 min.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Przesilenie zimowe. Kiedy wypada?

Najkrótszy dzień w roku nie ma stałej daty, co spowodowane jest długością roku słonecznego oraz stosowaniem lat przestępnych. W 2022 roku najkrótszy dzień przypada na środę 21 grudnia - będzie trwał średnio około 7 godzin i 40 minut. 

"Najdłuższa noc w roku podczas przesilenia zimowego w Polsce będzie trwała najdłużej w wysuniętym najbardziej na północ krańcu Polski, czyli w rejonie Jastrzębiej Góry. W najbardziej wysuniętym na południe skraju Polski noc będzie o przeszło godzinę krótsza" - podaje portal Kalendarz Livecity.

Najdłuższy dzień w roku miał miejsce w czerwcu. Dzień trwał wówczas 17 godzin. Słońce wschodziło w okolicy godziny 4:18, a zachodziło ok. 20:49.

Pierwszy śnieg (zdjęcie ilustracyjne)Kiedy spadnie śnieg? Pojawiły się nowe długoterminowe prognozy na listopad

Wpływ przesilenia zimowego na organizm człowieka. Możliwe wahania nastroju, trudności z zasypianiem

Najkrótszy dzień w roku nie ma bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Możemy natomiast odczuwać niedobór światła, które jest niezbędne do życia. Aby dobrze funkcjonować, potrzebujemy bowiem witaminy D, a ta wytwarza się pod wpływem Słońca.

Brak światła dziennego wiąże się z:

  • wahaniem nastroju,
  • mniejszą motywacją
  • trudnością z zasypianiem oraz wstawaniem,
  • bólem głowy, 
  • bólem mięśni.

Zimą każdy promień słońca jest na wagę zdrowiaPrzesilenie zimowe: jak wpływa na nasze samopoczucie

Więcej o: