Przesilenie zimowe - jak wskazuje nazwa - to początek astronomicznej zimy. To moment, gdy na półkuli północnej Słońce góruje w zenicie w zwrotniku Koziorożca. Wtedy na naszej części globu jest najkrótszy dzień w roku. Kiedy wypada? Będzie krótszy od najdłuższego aż o 9 godz. i 4 min.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Najkrótszy dzień w roku nie ma stałej daty, co spowodowane jest długością roku słonecznego oraz stosowaniem lat przestępnych. W 2022 roku najkrótszy dzień przypada na środę 21 grudnia - będzie trwał średnio około 7 godzin i 40 minut.
"Najdłuższa noc w roku podczas przesilenia zimowego w Polsce będzie trwała najdłużej w wysuniętym najbardziej na północ krańcu Polski, czyli w rejonie Jastrzębiej Góry. W najbardziej wysuniętym na południe skraju Polski noc będzie o przeszło godzinę krótsza" - podaje portal Kalendarz Livecity.
Najdłuższy dzień w roku miał miejsce w czerwcu. Dzień trwał wówczas 17 godzin. Słońce wschodziło w okolicy godziny 4:18, a zachodziło ok. 20:49.
Najkrótszy dzień w roku nie ma bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Możemy natomiast odczuwać niedobór światła, które jest niezbędne do życia. Aby dobrze funkcjonować, potrzebujemy bowiem witaminy D, a ta wytwarza się pod wpływem Słońca.
Brak światła dziennego wiąże się z: