Gdzie powstanie elektrownia atomowa w Polsce? Kiedy rozpocznie się budowa?

Pierwsza polska elektrownia jądrowa powstanie w województwie pomorskim. Ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała, kiedy rozpocznie się jej budowa i jak długo będziemy czekać na uruchomienie pierwszego bloku.

2 listopada Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie lokalizacji i technologii pierwszej elektrowni jądrowej na terenie Polski. Ma ona zostać zbudowana w północnej części kraju. Gdzie konkretnie?

Zobacz wideo Czy atom uratuje polską energetykę?

Elektrownia jądrowa w Polsce - kiedy rozpocznie się budowa? 

Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, elektrownia zostanie zbudowana na podstawie amerykańskiej technologii reaktorów AP1000. Jak zaznaczyła ministerka Anna Moskwa, ma to "wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski", a także stanowić "istotny impuls rozwojowy" dla naszej gospodarki. - Działamy zgodnie z harmonogramem. Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej - przekazała.

W Polsce ma powstać łącznie dziewięć reaktorów. Druga z elektrowni miałaby zostać wybudowana w centralnej Polsce, trzecia natomiast w miejscowości Pątnów w województwie wielkopolskim

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministerki Anny Moskwy w Warszawie w sprawie energetyki jądrowejMoskwa: W Polsce powstanie dziewięć reaktorów

Gdzie powstanie pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce?

Podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wybrana lokalizacja dla elektrowni jądrowej z trzema reaktorami to Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Zdaniem szefa Rady Ministrów orientacyjny koszt jej budowy to około 20 miliardów dolarów, czyli 90-100 miliardów złotych. - Sposobów finansowania może być kilka i my dzisiaj o nich na Radzie Ministrów szczegółowo rozmawialiśmy. Natomiast na tym etapie ważne jest, żebyśmy mieli zabezpieczenie finansowe właśnie na te najbliższe etapy i ono oczywiście jest - podkreślił Morawiecki.

"Potrzeba trwałego uniezależnienia się od dostaw energii i nośników energii z Rosji wiąże się z koniecznością przyspieszenia realizacji inwestycji w budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. To ważny krok w budowie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju" - podkreśla Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Jacek SasinPozew Westinghouse zablokuje atom KHNP? Sasin: Sprawa wymaga wyjaśnienia

Więcej o: