Kiedy zmienić opony z letnich na zimowe? W Polsce, w przeciwieństwie do wielu państw Unii Europejskiej, nadal ta kwestia nie jest uregulowana żadnym przepisem prawnym. Istnieją jednak pewne zasady, którymi dla bezpieczeństwa należy się kierować.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Zimą przyczepność na lodzie jest bardzo niska. Zimowa opona zapewnia jakąkolwiek trakcję w przeciwieństwie do letniej. Każdy manewr samochodu na nieprzystosowanym do pogody ogumieniu wiąże się z dużym ryzykiem, niebezpieczeństwem i utrudnieniem.
Zmianę opon z letnich na zimowe zaleca się, gdy średnia temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Istnieje również zasada, że opony zimowe warto posiadać "od października do Wielkanocy". Inni natomiast decydują się na taki ruch dopiero przy pierwszym śniegu - należy się wówczas przygotować na większe kolejki w firmach zajmujących się wulkanizacją.
Kierowca może otrzymać karę za jazdę na uszkodzonych oponach. Maksymalna wysokość mandatu wzrosła w tym roku z 500 do 3 tys. zł (jeśli policjant potraktuje sprawę jako "wykroczenie przeciwko innym przepisom"). Warto również pamiętać, że w przypadku korzystania zimą z letnich opon możemy mieć kłopot z uzyskaniem odszkodowania z AC.
Zdaniem producentów stare ogumienie należy wymieniać na nowe, gdy głębokość bieżnika dla opon letnich wyniesie 2-3 mm, a dla zimowych 4 mm. Już wtedy droga hamowania wyraźnie się wydłuża.