Święto Niepodległości 2022. Czy 11 listopada jest wolny od pracy? Kto skorzysta z długiego weekendu?

Dzień 11 listopada jest ważnym świętem w Polsce, które jest hucznie obchodzone w całym kraju. W tym roku uroczystości przypadają w piątek. Czy 11 listopada jest dniem wolnym od pracy i będziemy mogli skorzystać z długiego weekendu?

11 listopada świętujemy Narodowe Święto Niepodległości. Dzięki niemu, co roku świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Czy tego dnia uczniowie oraz pracownicy mają dzień wolny od swoich obowiązków?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tak wyglądał Marsz Niepodległości w zeszłym roku

11 listopada 2022 r. Czy tego dnia jet wolne od pracy?

W czwartek 11 listopada w związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości obowiązuje dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że zamknięte będą galerie handlowe, urzędy czy supermarkety. W szkołach również nie będą się odbywać zajęcia lekcyjne. Tego dnia wszyscy mają wolne, oprócz osób, które  pracują w służbie zdrowia, policjantów czy strażaków. Według artykułu 151. Kodeksu pracy, 11 listopada mogą pracować:

  • Osoby zatrudnione w transporcie i komunikacji.
  • Ludzie pracujący przy niezbędnych remontach.
  • Pracownicy zatrudnieni przy ochronie mienia.
  • Pracownicy gastronomii i hotelarstwa.
  • Zatrudnieni w straży pożarnej, policji, służbach ratunkowych.
  • Osoby zatrudnione w pracy zmianowej lub ciągłej.
  • Ludzie pracujący w zakładach służby zdrowia, jednostkach gospodarki komunalnej i innych zakładach świadczących usługi dla ludności.

11 listopada. Święto Niepodległości obowiązuje od 1989 roku

Święto Niepodległości obchodzimy już od ponad 100 lat. Każdego roku świętujemy dokładnie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości w 1918 roku, po 123 latach pod zaborami (1795-1918). Święto zostało ustanowione 23 kwietnia 1937 roku, następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945. Ponownie przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989.

Więcej o: