Wszystkich Świętych 2022. Czy 2 listopada to dzień wolny od pracy?

Wszystkich Świętych obchodzimy 1 listopada, jednak katolicy dzień później również zjawiają się na cmentarzach. Powodem są Zaduszki. Czy 2 listopada to dzień wolny od pracy? Czy młodzież musi iść wtedy do szkoły?

Wszystkich Świętych obchodzimy we wtorek 1 listopada. To oznacza, że osoby, które na poniedziałek zaplanowały urlop, są już w trakcie długiego weekendu. 1 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy. Jednak na tym dniu czas, w którym chrześcijanie wspominają zmarłych, się nie kończy. 2 listopada wypadają Zaduszki. Wtedy wiele osób odwiedza nekropolie, żeby wspominać bliskich, którzy odeszli. Czy to także dzień wolny?

Zobacz wideo Wszystkich Świętych 2022. Drożyzna dotarła na cmentarze? Emeryci: Nie narzekamy, nie płaczemy

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Wszystkich Świętych i Zaduszki. Czy 2 listopada jest wolny od pracy?

W Zaduszki nie ma dnia ustawowo wolnego od pracy. Oznacza to, że otwarte będą supermarkety, galerie handlowe, urzędy, banki i wszystkie inne miejsca publiczne. Jeśli chcemy ten dzień poświęcić na czas spędzony z rodziną i wizyty na cmentarzach, musimy wcześniej wziąć urlop.

Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa w przypadku osób uczących się. Czy 2 listopada dzieci idą do szkoły? Tutaj już wszystko zależy od dyrektora konkretnej placówki. Zgodnie z rozporządzeniem ma on do dyspozycji określoną liczbę wolnych dni, które może wykorzystać. Może jeden z tych dni przeznaczyć właśnie na Zaduszki. Kiedy dyrektor może ogłosić dzień wolny od szkoły?

  • w przypadku świąt religijnych, niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych;
  • w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalnej.
  • Zapewne niektóre szkoły zdecydują się na to, by wolne było 31 października. Uczniowie wówczas mieliby czterodniową przerwę od szkoły. 

Cmentarz - zdjęcie ilustracyjneCzy można nie posiadać grobu? Urna musi być na cmentarzu? [WYJAŚNIAMY]

Dni wolne od pracy w 2022 roku - lista

To już końcówka roku, jednak zostało jeszcze sporo dni, w które zgodnie z prawem mamy wolne od pracy. Według ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. w 2022 roku przysługuje 13 dni wolnych od pracy zarobkowej w związku ze świętami państwowymi oraz kościelnymi. Wolne dni przypadające jeszcze w tym roku to:

  • 11 listopada (piątek) - Święto Niepodległości,
  • 25 grudnia (niedziela) - Boże Narodzenie (pierwszy dzień świąt),
  • 26 grudnia (poniedziałek) - Boże Narodzenie (drugi dzień świąt).

Jesień (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na Wszystkich Świętych 2022. Miłe zaskoczenie

************

Więcej o: