Kiedy wypada Halloween 2022? Skąd się wzięło? Czy Halloween to święto pogańskie?

Halloween to święto obchodzone głównie w Stanach Zjednoczonych. Z roku na rok staje się jednak coraz bardziej popularne także w Polsce. Kiedy wypada Halloween?

Halloween to święto obchodzone głównie w Stanach Zjednoczonych, ale też w krajach anglosaskich. Kiedy przypadają zabawy związane z tym świętem?

Zobacz wideo "Rodzina Addamsów 2". Ironiczny wizerunek amerykańskiej rodziny, który polubili i dorośli, i dzieci [ZWIASTUN]

Kiedy wypada Halloween 2022?

Halloween obchodzone jest 31 października - w 2022 roku jest to poniedziałek. Tego dnia w Stanach Zjednoczonych organizowana jest halloweenowa parada, a przebrane w kostiumy dzieci chodzą od domu do domu prosząc o cukierki. Jeśli ich nie dostaną, mogą zrobić domownikom psikusa. W czasie Halloween swoje imprezy mają także dorośli. Ze względu na termin mogą one jednak przypadać w weekend 29-30 października. 

Imprezy halloweenowe organizowane są, poza Stanami Zjednoczonymi, głównie w Kanadzie, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Australii. W latach 90. święto to zostało zauważone także w Polsce.

Halloween 2022 - czy to pogańskie święto?Halloween - co to za święto? Czy Halloween jest pogańskie?

Czy Halloween to święto pogańskie?

Halloween to skrót od nazwy "All Hallow Even" - co oznacza Wigilię Wszystkich Świętych. Jest to więc święto obchodzone przed dniem Wszystkich Świętych 1 listopada. Samo Halloween związane jest natomiast z pogańskim świętem celtyckim Samhain. 

Dawniej wierzono, że w noc wigilii Samhain zatarta zostaje granica między światem żywych i umarłych. W noc tego dnia duchy zmarłych miałyby przybywać na ziemię i szukać ciał żywych, w których mogłyby zamieszkać na rok. W wigilię Samhain przebierano się więc w straszne stroje i maski, które miały odpędzić złe duchy. Dzień później wierzono już natomiast, że na ziemi zostają tylko dobre duchy, które warto wspominać.

Obchody Samhain zostały sprowadzone do Stanów Zjednoczonych przez Irlandczyków. Pierwsza parada halloweenowa została zorganizowana 31 października 1920 roku i od tamtej pory Halloween jest świętowane w USA co roku.

Ozdoby na Halloween 2022 - zdjęcie ilustracyjneJak zrobić dekoracje na Halloween 2022? Pomysły na ozdoby DIY

Więcej o: