Halloween 2022, czyli wielka maskarada. Kiedy wypada święto strachów?

Halloween nadchodzi wielkimi krokami. Święto obchodzone jest na całym świecie, w tym w Polsce. Kiedy wypada? Odpowiadamy.

Halloween to święto, którego korzenie sięgają lata wstecz. W Polsce pojawił się w latach 90. XX w. i z roku na rok zyskuje na popularności. W tym dniu domy ozdabiane są dyniami, duchami, nietoperzami i czarnymi kotami. Dzieci przebrane za potwory, czarownice oraz postacie z bajek krążą po domach. 

Ozdoby na Halloween 2022 - zdjęcie ilustracyjne Jak zrobić dekoracje na Halloween 2022? Pomysły na ozdoby DIY

Halloween 2022. Kiedy wypada święto?

Halloween to święto, które cieszy przede wszystkim najmłodszych. Uwielbiają oni tradycję "trick and treat". Dzieci pukają do drzwi domów i chcą, aby właściciele wybierali pomiędzy "sztuczką" (zazwyczaj proste, łagodne psoty) i "ucztą" (dostarczanie słodyczy).

Kiedy wypada święto? Halloween ma swoją stałą datę w kalendarzu: co roku odbywa się 31 października, czyli tuż przed dniem Wszystkich Świętych obchodzonym 1 listopada. Stąd też najprawdopodobniej wzięła się nazwa "All Hallows' Eve". 

Halloween Kiedy wypada Halloween 2022? Skąd wzięła się jego nazwa?

Geneza święta. Skąd wywodzi się Halloween?

Halloween wywodzi się z celtyckiego święta Samhain, które kończyło żniwo. Obchodzone było od zachodu słońca 31 października do zachodu słońca 1 listopada w Irlandii, Szkocji, Walii, na Wyspie Man oraz w niektórych częściach północnej Francji i południowej Anglii. Walijczycy nazywali ten czas Nos Galan Gaeaf (Wieczór Zimowy) lub Blodmonath (Krwawy miesiąc). Święto oznaczało koniec kłótni i wojen. 

Ludzie byli przekonani, że Samhain to czas liminalny, co oznacza, że łatwiej jest duchom przejść z zaświatów do naszego świata. W wieku IX, gdy chrześcijaństwo rozprzestrzeniło się na terenach Celtów, Kościół podjął próbę zastąpienia ich wierzeń nowymi tradycjami zgodnymi z jego naukami.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Więcej o: