Halloween to zwyczaj obchodzony w wielu krajach, choć kojarzony jest przede wszystkim z kulturą amerykańską, choć wcale stamtąd pierwotnie nie pochodzi. Od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszy się także w Polsce. Z tej okazji organizowanych jest wiele imprez, przeglądów kinowych i innych wydarzeń. Nie zdziwcie się także, gdy zapukają do was dzieci sąsiadów, mówiąc "cukierek albo psikus".
Niektórzy zastanawiają się jednak, co w zasadzie świętuje się w Halloween? Skąd wzięła się ta tradycja i jej nazwa? Wbrew powielanym przez niektórych poglądom, nie ma ona nic wspólnego z Piekłem. Nazwa Halloween jest skrótem od "All Hallows' E'en", czyli "All Hallows' Eve" oznaczającym wigilię Wszystkich Świętych, czyli czas modlitwy za zmarłych.
Zwyczaj obchodzony 31 października sięga prawdopodobnie jeszcze tradycji Celtów, którzy wierzyli, że w ostatnim dniu roku (według ich kalendarza), czyli w święcie Samhain, duchy zmarłych odwiedzają ziemię i przybywają do swoich poprzednich domów w poszukiwaniu schronienia.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Bardzo popularnym, związanym z Halloween symbolem jest wydrążona pomarańczowa dynia. Warzywa wydrąża się w środku, a następnie wkłada do niego świeczkę. Tego dnia popularnymi motywami są także duchy, czarownice, trupie czaszki, czarne koty czy pajęczyny.
Dodatkowo dzieci i młodzież przebierają się tego dnia w specjalnie przygotowane kostiumy, a następnie odwiedzają okoliczne domy, wołając "cukierek albo psiku" (ang. trick or treat).