Wszystkich Świętych 2022. Czy 1 listopada to dzień wolny od pracy? Kto musi wtedy pracować?

Dzień Wszystkich Świętych co roku obchodzimy 1 listopada. Tego dnia odwiedzamy groby naszych bliskich, najczęściej wiąże się to z dalekimi podróżami po całym kraju. Czy jest ro więc dzień wolny od pracy?

Pierwszego dnia listopada Polacy wspominają osoby, które już odeszły. To dzień zadumy, ale też okazja do tego, by odwiedzić groby naszych bliskich. Czy w 2022 roku Dzień Wszystkich Świętych jest wolny od pracy? Czy są jakieś wyjątki?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak wyglądały obchody 100-lecia niepodległości? Podsumowujemy

Wszystkich Świętych 2022. Czy 1 listopada jest wolne?

W tym roku uroczystość Wszystkich Świętych przypada w środku tygodnia. Dokładnie we wtorek 1 listopada. Kolejnego dnia obchodzimy Zaduszki. Czy w te dni mamy wolne i nie musimy iść do pracy i do szkoły? Okazuje się, że 1 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy, co oznacza, że wolne mają osoby pracujące jak i te, które się uczą. Jeśli pracownik musi zostać w pracy z pewnych powodów, a najczęściej dotyka to pracowników służby zdrowia, wtedy pracodawca musi zapewnić mu dodatkowy dzień wolny w wybranym przez niego terminie. Ta zasada nie dotyczy osób zatrudnionych na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Pamiętajmy jednak, że taki pracownik nie ma obowiązku stawienia się tego dnia do pracy. Powinien jednak ustalić z pracodawcą, dlaczego nie pojawi się w pracy.

Pogoda na Wszystkich Świętych (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na Wszystkich Świętych 2022. Ciepło, ale może popadać. Gdzie?

1 listopada. Co możemy zrobić tego dnia?

Dokładnie 1 listopada Kościół katolicki świętuje uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia wspominamy osoby, które zmarły - naszych bliskich, przyjaciół i inne osoby, które odeszły. Tego dnia Polacy przynoszą na cmentarze znicze, kwiaty, modlą się i wspominają. Ogień, który zapalamy na grobach w formie symbolicznych zniczy, oznacza pamięć, wdzięczność oraz modlitwę za zmarłą osobę.

Wszystkich Świętych (zdjęcie ilustracyjne)Chryzantemy na Wszystkich Świętych. Co zrobić, aby długo przetrwały?

Więcej o: