Czy wymiana opon zimowych jest obowiązkowa? Jaka kara za niezmienione opony?

Wymiana opon na zimowe - czy jest w naszym kraju obowiązkowa? Co grozi za jazdę zimą na letnich oponach i latem na zimowych? Wiele osób zdziwi się, jak na tę sprawę zapatruje się polskie prawo.

Przepisy dotyczące obowiązku zmiany opon na zimowe prezentują się różnie zależnie od kraju. Przykładowo w Niemczech od 2010 roku istnieje nakaz, by w przypadku gołoledzi, oblodzenia, szronu, śniegu czy błota pośniegowego używać określonych rodzajów opon. Podobnie jest zresztą w większości europejskich krajów. Jak to natomiast wygląda w Polsce?

Zobacz wideo Kiedy zmienić opony na zimowe?

Czy wymiana opon zimowych jest w Polsce obowiązkowa? 

Przepisy dotyczące zmiany opon na sezonowe nie są w Polsce dość restrykcyjne. Wbrew powszechnej opinii w naszym kraju nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe - niezależnie od pory roku czy warunków na drodze, polskie prawo nie nakłada takiego obowiązku na kierowców. Trzeba jednak pamiętać, że jazda zimą na oponach letnich jest zwyczajnie niebezpieczna, a droga hamowania w takim przypadku może wydłużyć się nawet o kilkadziesiąt procent. Przyjmuje się, że opony powinniśmy wymienić, kiedy średnia dobowa temperatura wyniesie 7 stopni Celsjusza. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jaka kara za niezmienione opony?

Choć mandat za niezmienione opony nam nie grozi, karę możemy otrzymać za jadę na oponach uszkodzonych. Policjant może zwrócić uwagę czy mają one ten sam rozmiar i wzór bieżnika, a także czy ogumienie nie jest uszkodzone. A maksymalna wysokość mandatu wzrosła w tym roku z 500 do 3 tys. zł (jeśli policjant potraktuje sprawę jako "wykroczenie przeciwko innym przepisom"). Do tego warto pamiętać, że w przypadku korzystania zimą z letnich opon możemy mieć kłopot z uzyskaniem odszkodowania z AC.

Więcej o: