Halloween 2022. Kiedy wypada? Czym jest Halloween dla dzieci? Wyjaśniamy

Halloween jest uwielbiany przez dzieci i nastolatków. Dzień zbliża się wielkimi krokami. Kiedy wypada?

Halloween w Polsce pojawił się w latach 90. XX w. Dzień ten z roku na rok zyskuje na popularności. Nazwa to skrót od "All Hallows' E'en", czyli "All Hallows' Eve", co oznacza wigilię Wszystkich Świętych. W tym czasie szczególnie popularnym symbolem jest wydrążona dynia, w środku której umieszcza się świeczkę. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ciastka na Halloween - pyszne i przerażające!

Halloween 2022. Kiedy wypada? Święto nadchodzi wielkimi krokami

Halloween wypada 31 października, czyli dzień przed dniem Wszystkich Świętych. Święto obchodzone jest przede wszystkim w krajach anglojęzycznych - najhuczniej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Tradycja wywodzi się z celtyckiego (a więc pogańskiego) święta Samhain, oznaczającego koniec lata. W Irlandii była obchodzona już 2 tys. lat temu. Celtowie wierzyli, że Halloween to czas, w którym zanika granica między światem żywych, a umarłych. W obawie przed duchami przywdziewali maski, w nadziei, że te wezmą ich za "swoich". 

Jak świętują Halloween dzieci?

Wieczorem ostatniego dnia października domy ozdabiane są dyniami, duchami, nietoperzami i czarnymi kotami. Dzieci przebrane za potwory, czarownice oraz postacie z bajek krążą po domach i zbierają cukierki. Pukają do drzwi, mówiąc "cukierek albo psikus" (ang. trick or treating). Zazwyczaj dostają od sąsiadów słodycze, jednak jeśli nie otrzymają od nich słodkiej "zapłaty", mogą odwdzięczyć się małą "niespodzianką". Równie dobrym pomysłem na spędzenie Halloween może być wspólna zabawa w rodzinnym gronie oraz wspólne przygotowane ozdobnych dekoracji. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak zrobić je samemu, koniecznie zajrzyj do tekstu poniżej:

Więcej o: