Kiedy sadzić czosnek zimowy? Jakie są odmiany czosnku zimowego? [PORADNIK]

Czosnek zimowy posiada wiele leczniczych składników, dlatego jest coraz bardziej popularny także w Polsce. Teraz jest najlepszy czas na jego sadzenie. Jak to zrobić?

Jakie stanowisko będzie najlepsze dla czosnku zimowego? Jak odróżnić czosnek zimowy od wiosennego? Kiedy wykopać czosnek zimowy, żeby był najzdrowszy i najsmaczniejszy?

Zobacz wideo Z cebuli i nie tylko! Domowe syropy z warzyw i owoców wspomogą twoją odporność i pomogą w walce z przeziębieniem [PRZEPISY]

Kiedy sadzić czosnek zimowy? Jak to zrobić?

Czosnek zimowy sadzimy jesienią, zazwyczaj na przełomie września i października oraz w samym październiku. Warto zrobić to jak najwcześniej, by czosnek zdążył ukorzenić się przed zimą

Jak sadzić czosnek zimowy? Przede wszystkim należy zadbać o ziemię, która powinna być żyzna i próchnicza. Na początku w ziemi przekopujemy grządkę i zasilamy ją kompostem w dużej dawce. Takie stanowisko następnie wyrównujemy grabiami. Jesienne sadzenie robimy też głębiej, niż to na wiosnę, co pozwoli lepiej przetrwać ewentualne mrozy. Ząbki czosnku zimowego należy wkopać w niewielki dołek o głębokości 5-6 cm. Należy je sadzić w rzędach oddalonych o 20-30 cm, umieszczając jeden ząbek co 6-10 cm. Jeśli zależy nam na czosnku na szczypior, to w jednym dołku trzeba umieścić kilka ząbków czosnku.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Obierz czosnek, przekrój i włóż go pod poduszkę. Nie pożałujesz efektów (zdjęcie ilustracyjne)Czosnek: jak go używać, aby skutecznie zwalczył infekcję

Ważne: W przypadku tzw. cebulek powietrznych, wsad robi się co 5-10 cm. Czosnek z cebulek powietrznych ma jednak postać pojedynczego, dużego ząbka - sadzi się go tylko po to, by chronić inne rośliny!

Czosnek zimowy lubi towarzystwo innych przydomowych roślin. Można go sadzić przy truskawkach, pietruszkach czy marchewce. Lubi też rosnąć w grządce po ogórkach, kalafiorach, selerze, pomidorach i fasoli. Nie lubi ziemi, w której wcześniej rosły inne rośliny cebulowe, a także ziemniaki lub burak.

Czosnek zimowy - kiedy zbierać?

Czosnek zimowy osiąga wysokość 100-120 cm i tworzy cebule o masie 70 gramów z 6-9 dużymi ząbkami. Zwykle pierwsze listki pojawiają się w lutym. Nawet jeśli później pojawią się mrozy, to czosnek zimowy się zregeneruje i wyda plony. Czosnek będzie gotowy ze zbioru już w lipcu. Warto dodać, że lepiej zebrać czosnek zimowy za wcześnie, niż za późno. W tym zebranym po czasie ząbki się rozpadną, a niektóre z nich zaczną się powtórnie ukorzeniać.  

Czosnek zimowy - jakie odmiany wybrać?

Do odmian ozimych zalicza się czosnek o nazwach:

  • Arkus (4-7 ząbków na główkę);
  • Harnaś (8-13 ząbków);
  • Huzar (12-20 ząbków);
  • Mega (3-5 ząbków);
  • Ornak (4-10 ząbków);
  • Zawrat (5-7 ząbków).

Black Friday 2021. Kiedy wypada święto promocji? Skąd wziął się ten dzień? - zdjęcie ilustracyjneKiedy będzie Black Week w tym roku? Zbliża się weekend promocji

Więcej o: