W Polsce jazda na oponach zimowych jest zalecana, a nie obowiązkowa, jak w wielu europejskich krajach. Z tego powodu wielu kierowców opóźnia wymianę opon do momentu, aż nie pojawią się zimowe warunki pogodowe. Jazda po oblodzonej nawierzchni czy po ubitym śniegu w oponach letnich jest jednak niebezpieczna. Kiedy więc warto zmienić opony na zimowe?
Eksperci zalecają zmianę opon na zimowych wówczas, gdy średnia temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Można się też kierować zasadą, że opony zimowe warto posiadać "od października do Wielkanocy". Inni natomiast decydują się na wymianę opon dopiero przy pierwszym śniegu - wtedy jednak należy liczyć się z większymi kolejkami w firmach zajmujących się wulkanizacją.
Serwis wulkanista.pl przygotował specjalny algorytm, który analizuje pogodę na 25 dni do przodu, opierając się na danych z niezależnych serwisów pogodowych, takich jak IMGW, new meteo ICM UW, AccuWeather czy Google weather.com. W tabeli podane są dwie daty: pierwsza dotyczy kierowców, którzy jeżdżą głównie w godzinach poranno-wieczornych (15:00-9:00), a druga - kierowców jeżdżących głównie w ciągu dnia (9:00-15:00). Sugerowane daty wymiany opon na dzień 21 października przedstawia się następująco:
Opony zimowe warto rozważyć nawet wtedy, gdy nasz samochód posiada tzw. opony całoroczne. W Polsce występuje dość duża rozbieżność temperatur, dlatego warto obserwować pogodę i w warunkach zimowych sięgnąć jednak po ogumienie zimowe. Należy też pamiętać, że gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, to mieszanki wykorzystane do produkcji opon letnich zwyczajnie przestają spełniać swoją rolę.