Jak wietrzyć mieszkanie, by nie doprowadzić do dużych strat ciepła? O efektywnym ogrzewaniu mówimy wtedy, gdy dane źródło zapewnia na komfort cieplny - stan, w którym nie jest nam ani za zimno, ani za ciepło. Zimą temperatura, w której człowiek czuje się dobrze, określany jest na poziomie 19-23 stopni.
Temperatura mieszkania zależy od wielu czynników dotyczących domu czy mieszkania. Na temperaturę w pomieszczeniach wpływa bowiem m.in. nasłonecznienie, usytuowanie (w bloku - bardziej ciepłe są mieszkania środkowe, niż szczytowe) czy termoizolacja. Co zrobić, by ogrzewanie było skuteczne?
Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Wpływ na temperaturę w domu czy mieszkaniu mają okna. Stare okna lub okna niskiej jakości nie zapewniają tak dobrej izolacji termicznej, przez co zimne powietrze dostaje się do środka przez cały czas. Jeśli nie stać nas na wymianę okien, to warto pomyśleć o ich uszczelnieniu - najlepiej zrobić to przed zimą. Ważne jest jednak to, by okna nie były zamknięte przez cały czas. Wietrzenie i wymiana powietrza pozwala zachować lepsze samopoczucie i zdrowie - w wywietrzonym mieszkaniu łatwiej się skoncentrować oraz lepiej się śpi. Przy braku wietrzenia może dojść do uwolnienia się silnie trującego czadu, który jest gazem bezwonnym i szybko rozprzestrzenia się po całym mieszkaniu lub domu. Zatrucie czadem może skutkować nawet śmiercią.
Jak wietrzyć kuchnię? Tu warto robić to częściej, ponieważ podczas gotowania w pomieszczeniu gromadzi się wilgoć, a także rośnie temperatura. W kuchni warto więc nieco przykręcić kaloryfer podczas gotowania oraz korzystać z okapu lub uchylić okno.
W przypadku pieca gazowego stosujemy te same zasady, co przy ogrzewaniu centralnym czy ogrzewaniu elektrycznym. Warto dodać, że w sezonie grzewczym należy wietrzyć krótkotrwale i intensywnie - kilkuminutowe wietrzenie na oścież jest bardziej efektywne niż lekkie uchylenie okna na kilka godzin. Przy wietrzeniu należy też pamiętać, by zmniejszyć temperaturę grzania w termostatach grzejnikowych.