Jak wietrzyć mieszkanie w sezonie grzewczym? Cztery zasady, a rachunki się nie zwiększą [PORADNIK]

Jak ogrzewać mieszkanie, żeby rachunki nie były zbyt wysokie. Takie pytania zadają sobie Polacy przed jesienią i zimą, jednak nie warto całkowicie zatracić się w oszczędzaniu. Należy bowiem pamiętać o tym, że wietrzenie także jest konieczne - jak to robić przy piecu gazowym lub innym źródle ciepła?

Jak wietrzyć mieszkanie, by nie doprowadzić do dużych strat ciepła? O efektywnym ogrzewaniu mówimy wtedy, gdy dane źródło zapewnia na komfort cieplny - stan, w którym nie jest nam ani za zimno, ani za ciepło. Zimą temperatura, w której człowiek czuje się dobrze, określany jest na poziomie 19-23 stopni. 

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

Ogrzewanie mieszkania i domu - zasady, które zwiększą efektywność grzejników

Temperatura mieszkania zależy od wielu czynników dotyczących domu czy mieszkania. Na temperaturę w pomieszczeniach wpływa bowiem m.in. nasłonecznienie, usytuowanie (w bloku - bardziej ciepłe są mieszkania środkowe, niż szczytowe) czy termoizolacja. Co zrobić, by ogrzewanie było skuteczne?

  • Kaloryfery powinny być odsłonięte - nie powinniśmy wieszać na nich prania.
  • W okresie grzewczym warto zrezygnować z długich firanek i zasłon, by nie ograniczać przepływu ciepła z kaloryfera.
  • W czasie, gdy przebywamy w pracy lub szkole, warto zmniejszyć poziom ogrzewania - o ile w mieszkaniu lub domu nie znajdują się inni domownicy lub zwierzęta.
  • W dużych domach lub mieszkaniach warto zamykać drzwi do rzadko używanych pomieszczeń, a większe ogrzewanie ustawić w pokojach, w których najczęściej się przebywa.
  • Przed zwiększeniem grzania w grzejnikach warto wywietrzyć mieszkanie. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Czad - jak zabija tlenek węglaCzad - jak zabija tlenek węgla

Jak wietrzyć mieszkanie w sezonie grzewczym? Tak uchronimy się przed czadem

Wpływ na temperaturę w domu czy mieszkaniu mają okna. Stare okna lub okna niskiej jakości nie zapewniają tak dobrej izolacji termicznej, przez co zimne powietrze dostaje się do środka przez cały czas. Jeśli nie stać nas na wymianę okien, to warto pomyśleć o ich uszczelnieniu - najlepiej zrobić to przed zimą. Ważne jest jednak to, by okna nie były zamknięte przez cały czas. Wietrzenie i wymiana powietrza pozwala zachować lepsze samopoczucie i zdrowie - w wywietrzonym mieszkaniu łatwiej się skoncentrować oraz lepiej się śpi. Przy braku wietrzenia może dojść do uwolnienia się silnie trującego czadu, który jest gazem bezwonnym i szybko rozprzestrzenia się po całym mieszkaniu lub domu. Zatrucie czadem może skutkować nawet śmiercią. 

Wietrzenie mieszkań w sezonie grzewczym - krok po kroku 

  • Na czas wietrzenia należy przykręcić grzejniki - najlepiej nawet kilka minut przed wietrzeniem. Niektóre z nich są bowiem wyposażone w czujniki, które dostosowują poziom grzania do temperatury pomieszczenia. Przy otwartym oknie może dojść do spadku temperatury, więc kaloryfery mogą wówczas grzać bardziej i mniej efektywniej, bo ciepło "ucieknie" przez otwarte okno. Zakryty kaloryfer zmniejsza swoją wydajność nawet o 20 proc.
  • Aby mieszkanie było dobrze wywietrzone, wystarczy otworzyć okna na co najmniej 10 minut - warto jednak otworzyć je wówczas na oścież, a nie tylko je uchylić. 
  • Aby zaoszczędzić energię, warto wietrzyć całe mieszkanie lub wszystkie pokoje w domu jednocześnie - wówczas do pomieszczeń trafi świeże powietrze, ale nie nastąpi też znaczne wychłodzenie.
  • Po zamknięciu okien warto odczekać dłuższą chwilę na to, by odkręcić kaloryfery na poprzednie ustawienie. 

Jak wietrzyć kuchnię? Tu warto robić to częściej, ponieważ podczas gotowania w pomieszczeniu gromadzi się wilgoć, a także rośnie temperatura. W kuchni warto więc nieco przykręcić kaloryfer podczas gotowania oraz korzystać z okapu lub uchylić okno. 

Jak wietrzyć mieszkanie przy piecu gazowym?

W przypadku pieca gazowego stosujemy te same zasady, co przy ogrzewaniu centralnym czy ogrzewaniu elektrycznym. Warto dodać, że w sezonie grzewczym należy wietrzyć krótkotrwale i intensywnie - kilkuminutowe wietrzenie na oścież jest bardziej efektywne niż lekkie uchylenie okna na kilka godzin. Przy wietrzeniu należy też pamiętać, by zmniejszyć temperaturę grzania w termostatach grzejnikowych.

Strażacy cztery razy wchodzili do mieszkań w Chełmnie i okolicyCzad groźny także w upały. Strażacy podpowiadają, jak się chronić

Więcej o: