Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy? Śpimy dłużej, czy krócej?

Jeszcze w tym miesiącu czeka nas zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy dokładnie przesuniemy wskazówki zegarów? I czy zmiana czasu jest zdrowa dla naszych organizmów?

Już niedługo czeka nas zmiana czasu z letniego na zimowy. Chociaż nie brakuje krytyków przestawiania zegarków, to zmiany czasu obowiązują w niemal 70 krajach na świecie. Kiedy musimy pamiętać o przestawieniu zegarków?

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zmiana czasu z jesiennego na zimowy 2022. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na zimowy nastąpi w nocy z 29 na 30 października. Tego dnia pośpimy dłużej - wskazówki zegara o godzinie 3:00 w nocy przesuniemy na 2:00.

Większość nowych urządzeń elektronicznych - w tym laptopów i smatfonów - przestawia zegary automatycznie. Dlatego pamiętać musimy tylko o przesunięciu wskazówek tradycyjnych  zegarów.

Chociaż zmiana czasu obowiązuje w dziesiątkach krajów, to coraz częściej naukowcy podkreślają, że taka praktyka może być szkodliwa.

Włoskie Towarzystwo Medycyny Środowiskowej (SIMA) wyliczyło, że utrzymanie czasu letniego przez cały rok pozwoliłoby ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 200 tys. ton i zaoszczędzić ok. miliarda euro. A to wszystko w ciągu zaledwie dwóch lat - podał magazyn "Wired". Zmiany czasu nie obowiązują m.in. w Rosji.

Wycofanie się ze zmiany czasu wymagałoby zmiany przepisów. W 2019 roku Parlament Europejski zapowiedział, że w 2021 roku przestawimy zegarki po raz ostatni. Z powodu pandemii data ta została jednak odłożona w czasie. - Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe pięć lat, czyli do 2026 r. - informowała przed rokiem Olga Semeniuk, wiceministerka rozwoju i technologii. - Ministerstwo nie pracuje nad zniesieniem zmian czasu - dodała.

Zmiana czasu. Od kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu ma korzystnie wpływać na oszczędzanie energii. Niektórzy twierdzą, że może ona też poprawiać bezpieczeństwo na drogach, ponieważ dzięki zmianie czasu kierowcy częściej poruszają się po jezdniach, kiedy jest jasno.

Po raz pierwszy na zmianę czasu zdecydowali się Niemcy ponad sto lat temu. Podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 roku o godzinie 23, przestawili oni zegarki o godzinę do przodu. Rok później zdecydowano się już jednak na przesunięcie wskazówek z 2 na 3. Po nich na taki krok zdecydowali się Brytyjczycy, którzy wprowadzili czas letni i zimowy rok później.

W Polsce po raz pierwszy wprowadzono zmianę czasu w 1919 roku. Wówczas jednak to się nie przyjęło. Kolejna zmiana czasu przyszła do nas wraz z okupacją hitlerowską - czas w Polsce został dostosowany do obwiązującego w Rzeszy Niemieckiej. Po wojnie zegarki przestawiano w latach 1945-1949, 1957-1964, aż w końcu od roku 1977 zmiana czasu u nas nieustannie.

*********

Więcej o: