Halloween 2022. Kiedy przypada? Skąd wziął się zwyczaj?

Halloween to święto, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie wśród dzieci, które tego dnia chodzą od domu do domu i zbierają cukierki lub robią psikusy tym, którzy nie chcą ich poczęstować. Skąd wzięło się to święto? Kiedy zostało zapoczątkowane?

Halloween obchodzone jest co roku 31 października, czyli tuż przed dniem Wszystkich Świętych. Stąd też prawdopodobnie wzięła się nazwa "All Hallows' Eve". Tradycja najbardziej znana jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii, ale sporą popularność zyskała też w innych częściach świata, w tym w Polsce.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Cukierek albo psikus". Skąd pochodzi ten zwyczaj?

Zwyczaje podobne do Halloween znano już w antyku. Starożytny grecki pisarz Atenajos z Naukratis opisał w jednym ze swoich dzieł tradycję, zgodnie z którą dzieci chodziły od drzwi do drzwi przebrane za jaskółki. Mali goście śpiewali piosenkę, w której domagali się od sąsiadów słodkości i "grozili", że jeśli nie spełnią oni ich żądania, to mogą spodziewać się figla. Historycy uważają jednak za mało prawdopodobne, by zwyczaj ten był bezpośrednio związany z "trick or treat".

Bliźniacze wierzenia i tradycje pochodzące ze średniowiecza odkryto też w innych częściach Europy. Możliwe, że "cukierek albo psikus" wyewoluował ze zwyczaju "podszywania się" pod duchy lub dusze zmarłych, aby otrzymać ofiary w ich imieniu.

Dokładna geneza święta Halloween nie jest znana, ale zdaniem niektórych historyków tradycja wywodzi się od celtyckiego święta na powitanie zimy, zwanego w Irlandii Samhein ("koniec lata"), w Walii Nos Galan Gaeaf ("wieczór zimowy"), a na terenach anglosaskich Blodmonath ("krwawy miesiąc").

Celtyccy druidzi sądzili, że w czasie Samhein dochodziło do zatarcia granicy pomiędzy światem żywych a zaświatami. Wierzono, że dusze osób, które zmarły w minionym roku, były wysyłane na ziemię po to, by odpokutowały swoje przewinienia. Podczas Samhein palono ogniska, które miały przyciągać dobre duchy, a odganiać złe. Uważa się, że właśnie wtedy miał swój początek halloweenowy zwyczaj przebierania się w maski i dziwne stroje.

Zobacz wideo Dyniowe babeczki pająki
Więcej o: