Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. XX w. Głównym i charakterystycznym symbolem tego święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami, duchy, czarownice czy czaszki. Dziś już nie budzą kontrowersji - a wręcz przeciwnie - z roku na rok zyskują na popularności. Kiedy wypada Halloween?
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Halloween wypada 31 października, czyli dzień przed dniem Wszystkich Świętych, które obchodzimy 1 listopada. Wieczorem, dzieci przebrane za różne postacie, krążą po domach i zbierają fanty. Kiedy gospodarz nie da im "cukierka", w zamian mogą one "odwdzięczyć się" psikusem.
Święto najhuczniej obchodzą Amerykanie. Polskim odpowiednikiem Halloween są dziady - znane z twórczości Adama Mickiewicza. Istotą obrzędów było "obcowanie żywych z umarłymi", a konkretnie nawiązywanie relacji z duszami przodków.
Tradycja Halloween wywodzi się z celtyckiego święta Samhain, oznaczającego koniec lata. W Irlandii było obchodzone już 2 tys. lat temu. Celtowie wierzyli, że jest to czas, w którym zanika granica między światem żywych, a umarłych. W obawie przed duchami przywdziewali maski, w nadziei, że wezmą ich za inne zbłąkane dusze.
Hasło "cukierek albo psikus" jest częścią Halloween od początków XX wieku. Podczas Dnia Zadusznego biedni ludzie odwiedzali domy zamożniejszych sąsiadów, by dostać kawałek ciasta, w zamian obiecywali się modlić za wszystkich zmarłych w danej rodzinie.