Pełnia księżyca jest jedną z czterech faz ziemskiego satelity. Wyróżnia się nów, pierwszą kwadrę, pełnię i trzecią kwadrę. Od wieków ludzie wierzyli, że jego transformacje mają duży wpływ na przyrodę i człowieka. Co zwiastuje w październiku?
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
W październiku wypada pełnia Krwawego Księżyca lub Księżyca Myśliwych. Będzie widoczna już w niedzielę 9 października o godzinie 22:45. Warto podkreślić, że lepsza widoczność zjawiska jest poza miastem, gdzie dociera mniej sztucznego światła, które zdecydowanie zakłóca nasze doznania optyczne podczas obserwacji nieba.
Skąd się wzięła nazwa? W tym miesiącu odbywały się liczne i krwawe polowania na dzikie zwierzęta. Był to czas, w którym niezwykle łatwo można było dostrzec lisy oraz jelenie. Dodatkowo znajdowały się one na gołych polach, a Księżyc odbijał światło wyjątkowo jasno, dlatego tropienie przychodziło bez trudu.
Kiedy nasz naturalny satelita znajduje się w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, dochodzi do pełni. Wówczas tarcza Księżyca jest widoczna w całości, ponieważ całkowicie oświetla ją światło słoneczne. W tym samym czasie druga strona nie jest oświetlona w ogóle. Pełnia występuje średnio co 29,5 dnia.
Warto również wspomnieć, że każda pełnia nosi swoją nazwę. Nawiązują one do poszczególnych pór roku, pogody, a także zwierząt i ich zachowania. Lista nazw wszystkich pełni