Krwawy Księżyc, czyli Pełnia Myśliwych. Kiedy wypada? Skąd nazwa?

Pełnia Księżyca już niebawem będzie widoczna na nocnym niebie. W październiku swoją nazwą nawiązuje do dawnego zwyczaju jesiennych polowań. Kiedy wypada?

Pełnia księżyca jest jedną z czterech faz ziemskiego satelity. Wyróżnia się nów, pierwszą kwadrę, pełnię i trzecią kwadrę. Od wieków ludzie wierzyli, że jego transformacje mają duży wpływ na przyrodę i człowieka. Co zwiastuje w październiku?

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Krwawy Księżyc, a wraz z nim Pełnia Myśliwych. Kiedy wypada?  

W październiku wypada pełnia Krwawego Księżyca lub Księżyca Myśliwych. Będzie widoczna już w niedzielę 9 października o godzinie 22:45. Warto podkreślić, że lepsza widoczność zjawiska jest poza miastem, gdzie dociera mniej sztucznego światła, które zdecydowanie zakłóca nasze doznania optyczne podczas obserwacji nieba.

Skąd się wzięła nazwa? W tym miesiącu odbywały się liczne i krwawe polowania na dzikie zwierzęta. Był to czas, w którym niezwykle łatwo można było dostrzec lisy oraz jelenie. Dodatkowo znajdowały się one na gołych polach, a Księżyc odbijał światło wyjątkowo jasno, dlatego tropienie przychodziło bez trudu. 

Pełnia. Jak powstaje?

Kiedy nasz naturalny satelita znajduje się w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, dochodzi do pełni. Wówczas tarcza Księżyca jest widoczna w całości, ponieważ całkowicie oświetla ją światło słoneczne. W tym samym czasie druga strona nie jest oświetlona w ogóle. Pełnia występuje średnio co 29,5 dnia. 

Warto również wspomnieć, że każda pełnia nosi swoją nazwę. Nawiązują one do poszczególnych pór roku, pogody, a także zwierząt i ich zachowania. Lista nazw wszystkich pełni

 1. Styczeń: Pełnia Wilczego Księżyca
 2. Luty: Pełnia Śnieżnego Księżyca
 3. Marzec: Pełnia Robaczego Księżyca
 4. Kwiecień: Pełnia Różowego Księżyca
 5. Maj: Pełnia Kwiatowego Księżyca
 6. Czerwiec: Pełnia Truskawkowego Księżyca
 7. Lipiec: Pełnia Koźlego Księżyca
 8. Sierpień: Pełnia Księżyca Jesiotrów
 9. Wrzesień: Pełnia Księżyca Plonów
 10. Październik: Pełnia Księżyca Myśliwych
 11. Listopad: Pełnia Bobrzego Księżyca
 12. Grudzień: Pełnia Zimnego Księżyca
Więcej o: