Kiedy wypada Halloween 2022? Skąd wzięła się jego nazwa?

Halloween wielką popularnością cieszy się przede wszystkim w kulturze amerykańskiej, coraz częściej obchodzone jest jednak także w Polsce. Kiedy dokładnie wypada? Skąd wzięła się jego nazwa? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Halloween to zwyczaj obchodzony w wielu krajach. Od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszy się także w Polsce. Z tej okazji organizowanych jest wiele imprez, przeglądów kinowych i innych wydarzeń. Nie zdziwcie się także, gdy zapukają do was dzieci sąsiadów, mówiąc "cukierek albo psikus".

Zobacz wideo Ciastka na Halloween - pyszne i przerażające!

Halloween 2022 - kiedy wypada?

Halloween najhuczniej obchodzony jest w krajach anglojęzycznych - Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a także Australii, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Nie jest to święto urzędowe, jednak wszyscy doskonale pamiętają, kiedy wypada - 31 października. W tym roku będzie to poniedziałek, możemy się więc spodziewać, że wiele imprez halloweenowych odbędzie się w weekend poprzedzający (29-30 października).

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Halloween - nazwa i zwyczaje

Chyba najczęściej wykorzystywanym przy okazji Halloween symbolem jest wydrążona pomarańczowa dynia. Warzywa wydrąża się w sposób upodabniający je do twarzy (często złowieszczej), a następnie umieszczając w środku świeczkę, dzięki czemu grymasy są świetnie widoczne. Tego dnia popularnymi motywami są także duchy, czarownice, trupie czaszki, czarne koty czy pajęczyny. 

Bardzo popularny zwyczaj zakłada, że dzieci i młodzież przebiera się tego dnia w specjalnie przygotowane kostiumy, a następnie odwiedza okoliczne domy, wołając "cukierek albo psiku" (ang. trick or treat). 

Nazwa Halloween jest natomiast skrótem od "All Hallows' E'en", czyli "All Hallows' Eve" oznaczającym wigilię Wszystkich Świętych

Więcej o: