Biedronki azjatyckie wchodzą do naszych mieszkań. Jak się ich pozbyć? Mogą być niebezpieczne

Azjatyckie biedronki jesienią próbują dostać się do naszych mieszkań. Bezpośredni kontakt z tymi owadami może być niebezpieczny. Jak się ich pozbyć?

Azjatyckie biedronki o tej porze roku szturmują nasze mieszkania. Chociaż wyglądają niepozornie, mogą stanowić zagrożenie dla domowników. Jak pozbyć się owadów? Na szczęście mamy na to kilka sprawdzonych domowych sposobów.

Zobacz wideo Wracamy na siłownię, czyli jak zaplanować treningi i dobrze się do nich przygotować?

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Biedronki azjatyckie. Mogą wywołać reakcje alergiczne

Na przełomie października i listopada biedronki azjatyckie w poszukiwaniu ciepła próbują się dostać do naszych mieszkań. Owady wciskają się we framugi okien i drzwi, szukają szczelin, przez które mogłyby przedostać się do środka. Kiedy znajdą dobre miejsce, może się tam zjawić nawet kilka tysięcy owadów.

Pogoda panująca na początku jesieni sprzyja azjatyckim bedronkom - lubią ciepło i wysoką wilgotność powietrza, dlatego można się spodziewać, że "atak" biedronek w tym roku będzie intensywny.

Biedronki azjatyckie rozprzestrzeniły się na niemal cały glob. Można je spotkać w całej Europie i obu Amerykach. Takie owady różnią się od występujących naturalnie w naszym regionie biedronek. Są większe, mogą być żółte, pomarańczowe lub czarne. Nie zawsze mają kropki i wypierają naturalnie występujące w Polsce biedronki.

Co istotne, azjatyckie biedronki mogą być dla nas niebezpieczne. Ich ukąszenia, lub po prostu kontakt z wydzielinami, może wywoływać reakcje alergiczne. Skutkiem kontaktu z biedronkami z Azji może być wiele różnych objawów -  zapalenie spojówek, pokrzywka, problemy z oddychaniem, nasilenie objawów astmy i obrzęki.

Jak pozbyć się biedronek azjatyckich?

Kiedy zauważymy, że owady próbują dostać się do naszego mieszkania, przede wszystkim musimy pamiętać, żeby nie dotykać ich gołymi rękami. Jakie sposoby pozwolą skutecznie pozbyć się biedronek azjatyckich?

Sprytnym sposobem na pozbycie się biedronek, jest wykorzystanie odkurzacza z papierowym workiem. Po prostu wciągamy nim biedronki, a następnie worek jak najszybciej wyrzucamy do śmieci (poza naszym mieszkaniem).

Dobrym sposobem jest też zamontowanie porządnych moskitier, które dla biedronek będą barierą nie do pokonania.

Na owady działają także środki i lampy owadobójcze. Jeśli wolimy bardziej naturalne rozwiązania, możemy zastosować olejek o zapachu mentolowym.

********

Więcej o: