Nowy, kosztowny obowiązek dla właścicieli domów. Sejm przyjął przepisy

Sejm uchwalił nowelizację przepisów o poprawie efektywności energetycznej budynków. Ustawa wprowadza m.in. obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku jednorodzinnego czy wielorodzinnego. Cena takiego dokumentu to około 300 złotych.

15 września Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy - Prawo budowlane. 387 posłów zagłosowało za przyjęciem noweli z poprawkami, przeciwko było dziewięciu, a 52 wstrzymało się od głosu.

Na stronie Sejmu czytamy, że "projekt dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków; nowe rozwiązania wynikają również z konieczności poprawy skuteczności obecnego systemu oceny efektywności energetycznej budynków w Polsce".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ustawa o poprawie efektywności energetycznej budynków. Co zakładają nowe przepisy?

Ustawa obejmuje:

  • Wprowadzenie zmian dotyczących wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, rozszerzających zakres systemów o mocy ponad 70 kW objętych obowiązkiem kontroli.
  • Umożliwienie powszechnego dostępu do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej gromadzonych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków.
  • Wprowadzenie obowiązku dołączenia przez inwestorów (w tym deweloperów i inwestorów indywidualnych) świadectwa charakterystyki energetycznej budynków do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.
  • Wprowadzenie obowiązku montażu w określonych budynkach systemów automatyki i sterowania, zgodnie z przepisami unijnymi.
Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Kosztowny obowiązek

To nie koniec - nowe prawo wprowadza jeszcze obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla każdego budynku jednorodzinnego czy wielorodzinnego.

Z oceny skutków regulacji wynika, że cena takiego świadectwa wyniesie ok. 300 zł, ale ostateczny koszt będzie zależał od kilku czynników - np. zastosowanego typu systemu ogrzewania, podgrzewania wody, wentylacji oraz klimatyzacji. "Niemniej jednak prawdopodobnie w zdecydowanej większości przypadków [cena - red.] nie jest wyższa niż 300 zł" - czytamy. Nowe przepisy mają wejść w życie po sześciu miesiącach od dnia ogłoszenia.

Więcej o: