Halloween 2022. Kiedy wypada? Co warto wiedzieć o tej tradycji?

Halloween w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Dynie, duchy i zbieranie cukierków, kiedyś znane przede wszystkim z zagranicznych filmów powoli stają się też naszą tradycją. Kiedy wypada upiorna impreza? Jaka jest historia tego święta?

Halloween to jedno z najpopularniejszych amerykańskich świąt. W popkulturze możemy zobaczyć niezliczone przedstawienia tego dnia - czasem jest zabawnie, a czasem przerażająco. Co by się jednak nie działo, trzeba wymyślić odpowiednie przebranie i pukać do drzwi sąsiadów z hasłem "cukierek albo psikus". W Polsce Halloween zyskuje na popularności. Na kiedy należy przygotować kostium? Kiedy w tym roku wypada to święto?

Zobacz wideo Ciastka na Halloween - pyszne i przerażające!

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Halloween 2022. Kiedy wypada?

Halloween zawsze wypada w wigilię dnia Wszystkich Świętych. 31 października, w noc przed świętem zmarłych można więc zaplanować imprezę w klimacie "spooky". W tym roku 31 października to poniedziałek jednak to nie powstrzyma tych, którzy chcą z okazji Halloween trochę zaszaleć. 1 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy, będzie więc okazja odespać dyniowe eskapady.

Ze względu na wypadające we wtorek święto, uczniowie w Halloween będą mieli wolne. Dorośli z tej okazji mogą wziąć jeden dzień wolny, żeby cieszyć się długim weekendem.

Halloween. Skąd pochodzi ta tradycja?

Najhuczniej Halloween obchodzą mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Święto jest też bardzo popularne w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Geneza zabawy nie jest jednoznaczna, jednak wiadomo, że jego tradycyjna wersja znacznie różni się od tego, jak teraz obchodzą je Amerykanie.

Niektórzy historycy twierdzą, że Halloween pochodzi z tradycji celtyckiej - miało to być święto "Samhein " organizowane w Irlandii na koniec lata. W Walli święto nosiło nazwę Nos Galan Gaeaf ("wieczór zimowy"), a na terenach anglosaskich Blodmonath ("krwawy miesiąc").

Celtowie wierzyli, że w czasie Samhein  dochodzi do zatarcia granicy między światem żywych i umarłych. Tej nocy zwykli ludzie mieli mieć kontakt z zaświatami. Dusze, które nie zaznały spokoju, dostawały szansę na odkupienie win. Żeby się chronić przed umarłymi, ludzie mieli przebierać się w przerażające maski i kostiumy.

*********

Więcej o: