Wszystkich Świętych i Zaduszki. Czy 2 listopada to dzień wolny od pracy i szkoły?

Czy Zaduszki w 2022 r. to dzień wolny od pracy i szkoły? Czy tego dnia sklepy będą otwarte? Odpowiadamy.

Przypadające 1 listopada (tym razem we wtorek) katolickie święto Wszystkich Świętych to dzień, który wielu Polaków spędza na cmentarzach, przy grobach ich bliskich zmarłych. Dzień ten, zgodnie z ustawą, jest wolny od pracy i szkoły.

W związku ze świętem 1 listopada zamknięte będą wszystkie sklepy, za wyjątkiem sklepów osiedlowych (za kasą musi stanąć ich właściciel) czy aptek.

Zaduszki 2022. Czy 2 listopada będzie wolne?

Zaduszki, Dzień Zaduszny, Święto Zmarłych, a właściwie Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych - to obrzęd liturgiczny, który każdego roku przypada 2 listopada (w tym roku będzie to środa).

Pracownicy i uczniowie, którzy na pewno nie obraziliby się za więcej wolnego, pytają, czy muszą iść do pracy i szkoły w Zaduszki. Niestety, przepisy o dniach wolnych nie uwzględniają tego święta. Zajęcia w szkołach będą zatem odbywały się normalnie. Supermarkety, galerie handlowe, urzędy, banki i wszystkie inne miejsca publiczne będą działały tak jak w każdy dzień powszedni.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Święto Niepodległości i następny długi weekend w listopadzie. Kiedy przypada?

Kolejny długi weekend już niedługo. W związku z Narodowym Świętem Niepodległości 11 listopada, które w tym roku wypada w piątek, a które - podobnie jak Uroczystość Wszystkich Świętych - jest dniem wolnym od pracy i lekcji w szkołach. Większość sklepów będzie nieczynna.

Więcej o: