Spadające gwiazdy 2022. W październiku czeka nas Rój Drakonidów i Orionidów

Rój Orionidów i Drakonidów już niebawem będziemy mogli podziwiać na niebie. W październiku oprócz spadających gwiazd będziemy mogli zobaczyć także pełnię księżyca. Podpowiadamy, jak przygotować się na obserwacje spadających gwiazd.

W obserwacji spadających gwiazd najbardziej będę przeszkadzać światła dlatego, aby poobserwować niebo nocą, warto udać się za miasto. Pomóc w doborze odpowiedniego miejsca może mapka zanieczyszczenia świetlnego, która znajduje się TUTAJ

Zobacz wideo Skąd się wzięliśmy? Czy jesteśmy sami? Webb rusza szukać odpowiedzi

Rój Orionidów i Drakonidów2022. Kiedy gwiazdy będą spadać z nieba?

Rój Orionidów, czyli rój meteorów gwiazdozbioru Oriona będziemy mogli oglądać od początku października, a najwięcej ma ich być w nocy 21 października. Spadające gwiazdy będzie można oglądać nawet do 7 listopada. Roju Orionidów wchodzi w październiku w górne warstwy atmosfery ziemskiej z prędkościami trochę ponad 60 km/sek - informuje portal urania.edu.pl.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Rój Drakonidów, czyli rój meteorów gwiazdozbioru Smoka także będziemy mieli okazję obejrzeć w październiku. W tym roku spadające gwiazdy będziemy obserwować między 5 a 10 października. Najwięcej ich będzie jednak w nocy z 9 na 10 października. "Średnia prędkość Drakonidów jest ponad trzykrotnie mniejsza niż średnia prędkość Orionidów" - czytamy na stronie astronet.pl. W związku z tym, że prędkość Drakonidów jest mniejsza od Orionidów, zwykło się je nazywać "wolnymi meteorytami.

Pełnia księżyca w październiku - kiedy wypada?

Nie tylko spadające gwiazdy będą godnym obserwacji zjawiskiem astronomicznym. 9 października o godzinie 22.54 będziemy mogli obejrzeć pełnię księżyca, czyli jedną z czterech faz tego ciała niebieskiego, w październiku nazywamy ją Pełnią Księżyca Myśliwych. Podczas pełni widoczna jest cała tarcza Księżyca, wówczas Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca.

Więcej o: