Wdowia emerytura 2022. Kto może otrzymać rentę rodzinną? Jakie warunki trzeba spełnić?

Kto może otrzymać wdowią emeryturę? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać rentę rodziną. Wyjaśniamy także, co zmieniłoby w pobieraniu świadczenia po wejście w życiu ustawy zaproponowanej przez Lewicę.

Lewica chce, aby wdowie emerytury były wyższe. Domaga się tego w ramach ustawy "Bezpieczny Senior", która trafiła do Sejmu pod koniec kwietnia. Ustawa, mimo że została złożona kilka miesięcy temu, to nie doczekała się pierwszego czytania, dlatego Lewica planuje złożyć projekt obywatelski. - Podczas podróży po Polsce otrzymujemy bardzo dużo pytań dotyczących właśnie wdowiej emerytury. Dostajemy też w tej sprawie wiele wiadomości i telefonów. Każdy chce wiedzieć, co się dzieje z ustawą - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" poseł Lewicy Arkadiusz Iwaniak.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Wdowia emerytura 2022 - ile wynosi? 

W tej chwili wdowia emerytura jest zależna od tego, ilu członków rodziny chce korzystać z renty. Ponieważ renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje nie tylko współmałżonkowi. Mogą z niej korzystać także, dzieci zmarłego do 16. roku życia lub do 25. roku jeśli do tej pory się uczy, wnuki oraz rodzeństwo. Jednak najczęściej z renty rodzinnej korzystają wdowy, stąd potoczna nazwa świadczenia. W przypadku gdy świadczenie pobiera:

  • jedna osoba - wynosi ono 85 proc. świadczenia,
  • dwie osoby - wynosi ono 90 proc. świadczenia,
  • trzy osoby lub więcej - wynosi ono 95 proc. świadczenia. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Emerytura po mężu. Lewica chce zwiększyć świadczenie

Wdowa lub wdowiec po śmierci współmałżonka, mogą albo dalej utrzymywać się ze swojej emerytury lub przejść na emeryturę współmałżonka pomniejszoną o 15 proc. Natomiast Lewica chce, aby emeryt pobierał dwa świadczenia zamiast jednego. Swoje świadczenie powiększone o 25 proc. emerytury zmarłego lub otrzymała całe świadczenie małżonka powiększone o 25 proc. swojej emerytury. 

Więcej o: