Black Friday 2022. Kiedy wypada? Skąd wzięło się święto promocji?

Black Friday to cykliczne święto promocji, które wypada w piątek, tydzień po Święcie Dziękczynienia. Sprawdź, kiedy w tym roku warto wybrać się na przedświąteczne zakupy, żeby zaoszczędzić.

Black Friday w Polsce nazywany jest Czarnym Piątkiem. Tego dnia sklepy z elektroniką, odzieżą obuwiem czy książkami przeprowadzają specjalną akcję promocyjną dla swoich klientów. Zdarzają się promocje nawet do 70 czy 80 procent. 

Zobacz wideo Black Friday. Święto amerykańskiego konsumpcjonizmu?

Black Friday 2022. Kiedy wypada?

Black Friday co roku wypada w pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia. W tym roku będzie to piątek, 25 listopada. Black Friday to dzień wyprzedaży, który początkowo był obchodzony tylko w Stanach Zjednoczonych, jednak od XXI wieku tego dnia wielkie promocje są organizowane w wielu miejscach na świecie m.in. w Polsce. W Black Friday sklepy są zazwyczaj czynne dłużej, a asortyment, który się w nich znajduje, zostaje przeceniony, nawet o kilkadziesiąt procent. Często jest to najbardziej dochodowy dzień dla sprzedawców w roku. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Black Friday - skąd wzięło się święto promocji 

Po raz pierwszy termin Black Friday został użyty w 1961 roku przez policjantów z Filadelfii. W ten sposób funkcjonariusze opisali tłumy ludzi oraz zakorkowane ulice, które powstały w związku ze wzmożonym ruchem w rejonie sklepów, w których zostały zorganizowane promocje. Jednak w mediach termin ten został użyty dopiero 29 listopada 1975 na łamach gazety "The New York Times". Z czasem święto promocji zaczęło być organizowane w całych Stanach Zjednoczonych, a później na Zachodzie m.in. w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemczech. Mimo że w Polsce także jest organizowany Black Friday, to nie jest on tak popularny, jak w innych krajach na zachodzie. 

Więcej o: