Dzień Chłopaka wypada w piątek 30 września. Został zainicjowany w Trynidadzie i Tobago przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz grupy aktywistów w Stanach Zjednoczonych, Europie, Afryce, Azji i na Karaibach. Miał być symbolem równowagi płci. O święcie pamiętamy prawie wszyscy, w przeciwieństwie do Dnia Dziewczyn, który wciąż jest mało popularny - zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszy się bowiem Dzień Kobiet obchodzony 8 marca.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Dzień Dziewczyn (inaczej: Międzynarodowy Dzień Dziewczynek lub Międzynarodowy Dzień Dziewcząt) to coroczne święto, które obchodzimy 11 października. Zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 19 grudnia 2011 roku.
Ma on na celu przybliżenie społeczeństwu szczególnych wyzwań, przed jakimi stoją dziewczynki na całym świecie. Wydarzenia związane z tym dniem organizują co roku m.in. Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych, UNICEF i ONZ Kobiety.
ONZ przypomina, że "kobiety i dziewczęta stanowią połowę światowej populacji, a zatem również połowę jej potencjału", jednak nie funkcjonują na tych samych zasadach co mężczyźni. Równość będąca prawem człowieka, nadal nie została osiągnięta i w każdej części świata panie wciąż doświadczają dyskryminacji i przemocy, nierównego dostępu do korzystania z osiągnięć społecznych i gospodarczych, m.in. rzadziej niż chłopcy używają i posiadają urządzenia elektroniczne.