Akt zgonu królowej Elżbiety II. Ujawniono przyczynę śmierci monarchini

Akt zgonu królowej Elżbiety II został ujawniony w czwartek. Poznaliśmy dokładny czas śmierci monarchini, a także jej przyczynę. Królowa zmarła 8 września. Była najdłużej panującym monarchą Zjednoczonego Królestwa.

Szkocki urząd statystyczny opublikował w czwartek 29 września akt zgonu królowej Elżbiety II. Czego możemy się z niego dowiedzieć?

Zobacz wideo McCartney: "Nas, nastolatków, zachwycała urodą". Nowy dokument o królowej. "Elżbieta II: Portret królowej" [ZWIASTUN]

Akt zgonu Elżbiety II. Znamy przyczynę śmierci królowej

Okazuje się, że królowa Elżbieta II zmarła z przyczyn naturalnych - w rubryce "przyczyna zgonu" powołano się na sędziwy wiek monarchini. Królowa urodziła się w 1926 roku, a więc przeżyła 96 lat.

Na dokumencie widnieje także dokładna data śmierci - królowa zmarła 8 września o godzinie 15:10 (czasu brytyjskiego). 

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Królowa Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą w historii Zjednoczonego Królestwa

Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą w historii Zjednoczonego Królestwa. W 2015 roku pobiła rekord królowej Wiktorii, swojej praprababki. W czerwcu minęła 70. rocznica objęcia tronu przez królową. W ostatnich latach Elżbieta II znacznie ograniczyła swoje oficjalne obowiązki, nie podjęła jednak decyzji o abdykacji. Uczestniczyła w najważniejszych uroczystościach państwowych, w których wcześniej towarzyszył jej mąż Filip Mountbatten, książę Edynburga, zmarły 9 kwietnia 2021 roku, w wieku 99 lat.

Elżbieta II pełniła przede wszystkim funkcję reprezentacyjną, podejmowała szefów państw i składała wizyty zagraniczne. Była też zwierzchniczką Kościoła anglikańskiego. Jej rolę w państwie określał zwrot "The Queen reigns, but not rules", czyli: "Królowa panuje, ale nie rządzi". Faktyczną władzę w Wielkiej Brytanii sprawuje parlament, jednak trzy razy podczas swojego panowania królowa mianowała premiera w czasie kryzysów konstytucyjnych - w 1957, 1963 oraz w 1974 roku.

Podczas swojego panowania przyjmowała na audiencji 14 premierów. Królowa a czasie swojego panowania wygłosiła cztery nadzwyczajne orędzia do narodu. Były one związane między innymi z rozpoczęciem I wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku oraz w 1997-mym - ze śmiercią księżnej Diany, żony księcia Karola, następcy tronu. Ostatnie nadzwyczajne orędzie Elżbieta II wygłosiła 5 kwietnia 2020 roku, w związku z pandemią koronawirusa. Podziękowała w nim medykom oraz wszystkim służącym swoją pracą i poświęceniem w czasie pandemii. Królowa Elżbieta II od lat cieszyła się poparciem ponad 80 procent Brytyjczyków. Była symbolem moralności i obyczajów, władczynią kojarzoną z imperium i tradycją, a równocześnie osobą otwartą. W 2012 roku wystąpiła w wideoklipie na otwarcie olimpiady w Londynie, w towarzystwie aktora Daniela Craiga.

Więcej o: