Akt zgonu królowej Elżbiety II. Ujawniono przyczynę śmierci monarchini

Akt zgonu królowej Elżbiety II został ujawniony w czwartek. Poznaliśmy dokładny czas śmierci monarchini, a także jej przyczynę. Królowa zmarła 8 września. Była najdłużej panującym monarchą Zjednoczonego Królestwa.

Szkocki urząd statystyczny opublikował w czwartek 29 września akt zgonu królowej Elżbiety II. Czego możemy się z niego dowiedzieć?

Zobacz wideo McCartney: "Nas, nastolatków, zachwycała urodą". Nowy dokument o królowej. "Elżbieta II: Portret królowej" [ZWIASTUN]

Akt zgonu Elżbiety II. Znamy przyczynę śmierci królowej

Okazuje się, że królowa Elżbieta II zmarła z przyczyn naturalnych - w rubryce "przyczyna zgonu" powołano się na sędziwy wiek monarchini. Królowa urodziła się w 1926 roku, a więc przeżyła 96 lat.

Na dokumencie widnieje także dokładna data śmierci - królowa zmarła 8 września o godzinie 15:10 (czasu brytyjskiego). 

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pogrzeb królowej Elżbiety IIPierwsze zdjęcie grobu Elżbiety II. Niedługo będzie można go odwiedzić

Królowa Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą w historii Zjednoczonego Królestwa

Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą w historii Zjednoczonego Królestwa. W 2015 roku pobiła rekord królowej Wiktorii, swojej praprababki. W czerwcu minęła 70. rocznica objęcia tronu przez królową. W ostatnich latach Elżbieta II znacznie ograniczyła swoje oficjalne obowiązki, nie podjęła jednak decyzji o abdykacji. Uczestniczyła w najważniejszych uroczystościach państwowych, w których wcześniej towarzyszył jej mąż Filip Mountbatten, książę Edynburga, zmarły 9 kwietnia 2021 roku, w wieku 99 lat.

Elżbieta II pełniła przede wszystkim funkcję reprezentacyjną, podejmowała szefów państw i składała wizyty zagraniczne. Była też zwierzchniczką Kościoła anglikańskiego. Jej rolę w państwie określał zwrot "The Queen reigns, but not rules", czyli: "Królowa panuje, ale nie rządzi". Faktyczną władzę w Wielkiej Brytanii sprawuje parlament, jednak trzy razy podczas swojego panowania królowa mianowała premiera w czasie kryzysów konstytucyjnych - w 1957, 1963 oraz w 1974 roku.

Podczas swojego panowania przyjmowała na audiencji 14 premierów. Królowa a czasie swojego panowania wygłosiła cztery nadzwyczajne orędzia do narodu. Były one związane między innymi z rozpoczęciem I wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku oraz w 1997-mym - ze śmiercią księżnej Diany, żony księcia Karola, następcy tronu. Ostatnie nadzwyczajne orędzie Elżbieta II wygłosiła 5 kwietnia 2020 roku, w związku z pandemią koronawirusa. Podziękowała w nim medykom oraz wszystkim służącym swoją pracą i poświęceniem w czasie pandemii. Królowa Elżbieta II od lat cieszyła się poparciem ponad 80 procent Brytyjczyków. Była symbolem moralności i obyczajów, władczynią kojarzoną z imperium i tradycją, a równocześnie osobą otwartą. W 2012 roku wystąpiła w wideoklipie na otwarcie olimpiady w Londynie, w towarzystwie aktora Daniela Craiga.

Wizyta królowej w Polsce w 1996 rokuJolanta Kwaśniewska wspomina, jak uczyła Elżbietę II wymowy jej nazwiska

Więcej o: