300 plus. Do kiedy należy złożyć wniosek? Wyjaśniamy, gdzie i jak go wysłać

300 plus to dodatkowe świadczenie, z którego mogą skorzystać dzieci oraz studenci. Sprawdź, gdzie złożyć wniosek oraz do kiedy masz czas, aby to zrobić.

Raz w roku osoby uczące się do 20. roku życia oraz studenci, który nie ukończyli jeszcze 24. roku życia, mogą otrzymać o dodatkowe świadczenie w wysokości 300 złotych. "Świadczenie z programu Dobry Start jest zwolnione z opodatkowania. Nie podlega też egzekucji, więc komornik nie może zająć tych środków" - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

300 plus - do kiedy można składać wniosek? 

300 plus to świadczenie, o które mogą się starać rodzice uczących się dzieci, uczniowie, studenci, którzy ukończyli 18. rok życia, opiekunowie faktyczni dziecka (osoba, która opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję), opiekunowie prawni dziecka (osoba, której sąd powierzył opiekę nad dzieckiem) oraz osoby usamodzielniane. Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek między 1 lipca a 30 listopada 2022 roku. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

"Po 30 listopada będziesz mógł złożyć wniosek o świadczenie z programu Dobry Start - za pośrednictwem portalu PUE ZUS - tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez ZUS.

Co powinno znaleźć się we wniosku? Gdzie należy złożyć dokument?

Wniosek można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Rodzice mogą to zrobić za pośrednictwem: 

  • portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portalu Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej. 

Natomiast pozostałe osoby mogą złożyć dokument za pomocą portalu PUE ZUS. Zakład przypomina, że osoby, które będą składać wniosek za pośrednictwem PUE ZUS, muszą mieć profil na tym portalu.

We wniosku powinny znaleźć się:

  • dane osobowe,
  • numer rachunku bankowego, na który chcesz dostać wypłatę świadczenia,
  • adres mailowy i numer telefonu.

Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, to pieniądze zostaną przelane na wskazany w druku rachunek bankowy.

Więcej o: