Emerytura 2023. Kiedy najlepiej złożyć wniosek emerytalny? Analityk podaje konkretny termin

Planujesz przejść na emeryturę w najbliższym czasie? Analityk Instytutu Emerytalnego radzi, aby nie czekać ze złożeniem wniosku do wiosny.

Co roku 1 marca emerytury i renty ulegają waloryzacji. O wzroście świadczeń emerytalno-rentowych decyduje wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych (ogółem lub dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów), a także realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia. I tak wiosną 2022 r. kwoty emerytur i rent zostały podwyższone o 7 proc.

Waloryzacja emerytur i rent w 2023 r. może być rekordowa

Wiele wskazuje na to, że przyszłoroczna waloryzacja może być i dwa razy wyższa. Ekonomiści z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych przewidują, że w całym 2022 r. średni poziom inflacji może wynieść 13,7 proc. Czynnik ten istotnie wpłynie na wysokość świadczeń - w przeciwieństwie do realnego wskaźnika wynagrodzeń, który według wskazań IPiAG ma wynieść -0,6 proc.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Emerytura 2023. W którym miesiącu przejście na emeryturę jest najkorzystniejsze?

Dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego przewiduje, że marcowa waloryzacja świadczeń wyniesie 13,8 proc., zaś czerwcowa waloryzacja kapitału na kontach ZUS 8 proc. Na podstawie tych danych ekspert przeprowadził symulację dla dziennika "Fakt", w której wykazał, jaką emeryturę można otrzymać, w zależności od tego, kiedy złoży się wniosek.

Zdaniem dr Kolka, w związku z tym, że waloryzacja emerytury ma być wyższa od waloryzacji kont i subkont w ZUS, "lepszym rozwiązaniem może być przejście na emeryturę przed 1 marca 2023 r.". - Jeśli osoba w wieku emerytalnym nie przejdzie na świadczenie, nie otrzyma 13,8 proc. waloryzacji świadczenia, nie otrzyma także trzynastki [trzynasta emerytura jest wypłacana w kwietniu - red.] - podkreśla.

Oczywiście pod uwagę trzeba wziąć tablice średniego dalszego trwania życia. Aktualne tablice są ważne do końca marca 2023 r.

Więcej o: