Zmiana czasu z letniego na zimowy 2022. Kiedy przestawiamy zegary? Czy to już ostatni raz?

Przejście z czasu letniego na zimowy już niedługo. Czy będzie to już ostatni raz, gdy "przestawimy zegarki"? Wyjaśniamy.

Czy zmiana czasu jest zdrowa dla organizmu? Lekarze wskazują na negatywne skutki zmiany czasu na zimowy, takie jak ryzyko depresji, rozregulowanie zegara biologicznego, bezsenność, problemy z koncentracją i mniej energii do życia. W badaniu przeprowadzonym w 2018 r. przez Komisję Europejską, aż 84 proc. ankietowanych było za zniesieniem zmian czasu. W społecznych konsultacjach wzięło udział 4,6 mln osób.

Podobny sondaż rok później przeprowadziło w Polsce CBOS na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Badanie wykazało, że zmiana czasu nie podoba się 78,3 proc. respondentów. Większość z nich (74 proc.) deklarowała, że gdyby w Polsce obowiązywał jeden czas, to bardziej odpowiadałby im czas letni środkowoeuropejski, na który przestawiamy wskazówki pod koniec marca.

Zmiana czasu na zimowy 2022. Kiedy przestawiamy zegarki?

Najbliższa zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty 29 października na niedzielę 30 października. Przestawimy wtedy wskazówki zegarów o godzinę do tyłu, z 3:00 na 2:00, zyskując jednorazowo dodatkową godzinę snu. Nadal trzeba będzie pamiętać o przekręceniu wskazówek w zegarach analogowych, ale zmianą czasu w telefonach komórkowych i komputerach nie musimy zawracać sobie głowy - zadba o to ich system.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Wiosenna i jesienna zmiana czasu w Unii Europejskiej przypadają kolejno na ostatni weekend marca i ostatni weekend października. Kolejną zmianę z czasu zimowego na letni będziemy mieli w nocy z 25 na 26 marca 2023 r., chyba że i prawo ulegnie zmianie, ale na razie się na to nie zanosi.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Czy najbliższa zmiana czasu będzie już ostatnią?

Parlament Europejski zapowiadał w 2019 r., że w 2021 ostatni raz "przestawimy zegarki", ale ze względu na pandemię sprawa została odłożona. 

- Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe pięć lat, czyli do 2026 r. - wyjaśniała przed rokiem Olga Semeniuk, wiceministerka rozwoju i technologii. - Ministerstwo nie pracuje nad zniesieniem zmian czasu - podkreśliła. Więcej szczegółów w tym artykule:

Więcej o: